قحطی یک ماهه آب در برخی محلات رشت
قحطی یک ماهه آب در برخی محلات رشت
آب شرب در برخی از محلات و البته محروم رشت حدود یک ماهی هست که بحرانی شده و وضعیت مشترکین را در وضعیت اسفناکی قرار داده است.

به گزارش تیتر گیلان، آب مایه حیات است و در غیاب آب شرب سالم و گوارا که از نعمات بزرگ الهی است، زندگی عادی افراد کاملا متوقف میشود و به جرئت می توان گفت بدون وجود آب حتی زندگی تا چند روز هم ادامه نخواهد داشت.

استان گیلان و شهر رشت از عمده مناطق کشور با بارش ها و نزولات جوی مناسب بوده و منابع آب در آن پایدار است و یکی از عمده دلایل رجوع هم میهنان از فلات مرکزی ایران به استان های شمالی به ویژه رشت، مسئله آب در آن مناطق است.

کمتر کسی شاید در کشور به این مسئله پی برده باشد شهری که در منظر عام و خاص به شهر باران های نقره ای معروف و مشهور است، این روزها چالش آب و کمبود آن عده ای از شهروندانش را به ستوده آورده تا جایی که برخی ها را از خانه خود نیز فراری داده است.

امروزه علاوه بر مردمان هسته مرکزی شهر رشت به ویژه در محدوده بازار، شهروندان مناطق محروم و کمتر توسعه یافته رشت نیز با چالش فقدان آب شرب سالم – نه کمبود آن – مواجه هستند.

بخشی از شهروندان محلات میدان گاز، حمیدیان، معلولین، استقامت، صف سر و … این روزها نبود آب آنها را به ستوه آورده و زندگی عادی شان را فلج کرده است.

برخی از شهروندان در منطقه چهار رشت که از منبع آب حمیدیان منتفع میشوند در گفت و گو با خبرنگار تیتر گیلان میگویند: « حدود یک ماهی هست که حتی یک قطره آب هم سهم انها نشده در حالیکه در مناطق دیگر رشت کمبود آب به این حد محسوس و قابل توجه نیست.»

به اذعان شهروندان محله پاره بجار از توابع محله حمیدیان رشت، فقدان آب در این محله حتی از یک ماه نیز فراتر رفته در حالی که تماس های مکرر و مراجعات پی در پی انها تقریبا بی نتیجه مانده است و دیگر قادر به تامین آب مورد نیاز و مصرفی شان با دبه های پر شده در روستاهای همچوار و آب شرب از سرویس بهداشتی های سطح پارک شهرها، نیستند.

مادری در یکی از محلات منطقه چهار به تیتر گیلان گفته است:« صاحب سه فرزند هستم که دو نفر انها پوشکی هستند و اگر مسوولان متوجه باشند این بندگان خدا باید روزی چندین بار استحمام و شست و شو شوند در حالی که در این گرمای هوا، بی آبی مضحکه و ناتوانی در تامین آن یک سوء مدیریت است.»

البته شهروندان محلاتی که چالش فقدان آب در آنها به یک مسئله عادی و روزمره تبدیل شده اذعان کرده اند که روزانه اداره آب و فاضلاب رشت با یک تانکر در محلات، همچون کشورهای قحطی زده و درگیر جنگ می چرخند و تانکرها و دبه های خالی مردم را پر میکنند؛ هر چند عده ای بسیاری از شهروندان همین دبه و تانکر ها را هم ندارند و در سوز بی تانکری همچون بی آبی می سوزند.

مشترکین آبفا در مناطق بحرانی رشت میگویند: « چگونه ممکن است آب و فاضلاب برای کنتر فروشی، بی وقفه در حال خدمات رسانی است و در گرفتن آب بها هم سریعا اخطارهای پی در پی صادر میکند اما در انجام تعهداتش که همین آب سالم و قابل دسترس هست، باز مانده و مردم را هراسان و مضطر به سمت نگرانی و نارضایتی سوق میدهد؟»

بررسی های میدانی نشان میدهد برخی از خانوارها در محلاتی که آب شرب آنها کاملا قطع شده حتی آب چاه که ناسالم هست را نیز ندارند و تقاضای آنها برای پر کردن آب دبه و بطری ها توسط محلات دیگر نیز بدون پاسخ مثبت همراه میشود.

آب و فاضلاب شت علیرغم نگرانی مردم و پیامک هایی که برای مشترکینش به جهت صدور قبوض آب بها صادر میکند اما تاکنون علت قطعی آب و اینکه چه وقت آب شرب مشترکین در محلات رشت وصل میشود را نداده است.

تیتر گیلان آماده پاسخگویی مسوولان اداره آب و فاضلاب استان گیلان است.