صبر گیلانیان لبریز شد، آب از سد پل رود نه!
صبر گیلانیان لبریز شد، آب از سد پل رود نه!
علیرغم اینکه سد پل رود در صورت بهره‌برداری تأمین‌کننده آب کشاورزی ۳۳ هزار هکتار اراضی هست و آب شرب دستکم ۱۱ شهر گیلان را تأمین می‌کند اما با گذشت حدود ۱۴ سال از آغاز عملیات اجرایی، از افتتاح این طرح بزرگ زیرساختی خبری نیست.

آغاز عملیات اجرایی سد پل رود رودسر از سال ۱۳۸۹

به گزارش تیتر گیلان، طرح سد مخزنی پل رود یکی از طرح‌های بزرگ تأمین آب در گیلان است که مطالعات اولیه آن از سال ۵۶ آغاز و مطالعات تکمیلی آن بین سال‌های ۶۲ لغایت ۸۴ خاتمه یافته و در سال ۸۶ مصوبه کمیته تخصصی وزارت نیرو توسط شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان اخذ شد. سد پل رود طی فرایند مناقصه در سال ۱۳۸۸ به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپرده شد و عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۸۹ با نظارت شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس آغاز شد. قرار بود سد پل رود با مبلغ قرارداد اولیه بالغ‌بر ۸۹ میلیارد تومان و مدت اولیه قرارداد ۶۶ ماه با مشخصات فنی ارتفاع ۱۰۰ متر، حجم مخزن ۱۳۲ میلیون مترمکعب و قدرت تنظیم سالانه ۲۰۵ میلیون مترمکعب باشد و طبق برنامه‌ریزی‌ها در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری برسد اما علیرغم گذشت حدود ۱۴ سال از آغاز عملیات اجرایی به بهره‌برداری نرسیده است.

پل رود تأمین‌کننده آب کشاورزی ۳۳ هزار هکتار و آب شرب دستکم ۱۱ شهر

وحید خرمی مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: «سد پل رود باهدف بهبود آب‌رسانی بالغ‌بر ۳۳ هزار هکتار شالیزار و باغات چای در دستور کار قرار گرفت و علاوه بر آن آب شرب شهرهای لاهیجان، لنگرود، رودسر، کلاچای، چابکسر، رحیم‌آباد، واجارگاه، چمخاله، شلمان، اطاقور و کومله را معادل ۴۰ میلیون مترمکعب آب، تأمین می‌کند» به گفته مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان، با بهره‌برداری از سد پل رود، سالانه ۷۰ گیگاوات ساعت برق توسط دو واحد نیروگاهی ۸ مگاواتی تولید خواهد شد.

قطع اشجار و کمبود اعتبار دو چالش عمده سدسازی در پلرود

اما نکته قابل‌ملاحظه در رابطه با سد نیمه‌کاره پل رود، پیشرفت فیزیکی ۸۶ درصدی و روبرو شدن آن با موانعی نظیر تأخیر در قطع اشجار مسیر راه جایگزین و مخزن توسط منابع طبیعی و کمبود اعتبار برای استملاک کامل اراضی مخزن است. چالش دیگری که سد پل رود با آن مواجه هست و بهره‌برداری از آن را طولانی‌تر کرده، تعطیلی موقت کارگاه سدسازی است. خرمی مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان می‌گوید: «متأسفانه به دلیل‌عدم پرداخت حقوق کارگران توسط پیمانکار، پروژه تعطیل است» از ابتدای امسال کارگاه احداث سدسازی در شرقی‌ترین نقطه گیلان تعطیل و کارگران سدسازی نیز بیکار هستند و این دو چالش موجب شد تا توجه مسئولان به این ابر پروژه زیرساختی، بیش‌ازپیش شود.

باز شدن پای بازرسی به پروژه ابتر مانده سد پلرود

چالش‌های سدسازی در پل رود رودسر این روزها پای بازرس کل گیلان را نیز به محل احداث سدسازی باز کرد. سجاد ده ده جانی مدیرکل بازرسی کل استان گیلان اخیراً به محل سدسازی پل رود رفت و پیگیر اوضاع‌واحوال این پل پرسروصدای در شرق گیلان شد. بازرس کل گیلان با اشاره به پیشرفت کمتر از ۶۰ درصدی سد پل رود، می‌گوید: «این پروژه باید در سال ۹۵ به بهره‌برداری می‌رسید اما اکنون در سال ۱۴۰۳ هستیم و متأسفانه کار به اتمام نرسیده و با توجه به پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصدی برای بهره‌برداری نیازمند اعتبارات قابل‌توجهی است.» ده ده جانی از تعیین ۶ الی هفت مصوبه در این جلسه خبر داده و گفته که بر اساس این مصوبات، دستگاه‌ها باید در زمان مقرر اقدامات لازم را انجام دهند و اگر در موعد مقرر اعلامی در مصوبات، تعیین تکلیف صورت نگیرد، اداره کل بازرسی استان به‌عنوان ضمانت اجرایی، ورود مجدد به موضوع را در دستور کار قرار داده و اگر چنانچه به جرم یا تخلفی برخورد کند، اقدام قانونی لازم را انجام خواهد داد.
اما همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، تأخیر در قطع اشجار مسیر راه جایگزین یکی از چالش‌های سد پل رود برای اتمام احداث است. ده ده جانی بازرس کل گیلان در این رابطه می‌گوید: «قطع اشجار باید در سال‌های قبل تعیین تکلیف می‌شد که نشد و لذا پس از ورود سازمان بازرسی و مکاتبات لازم با سازمان برنامه‌وبودجه، این مهم محقق شده و نتیجه داده است.» بازرس کل گیلان همچنین به موضوع شروع مجدد پروژه سد در کمترین زمان ممکن توسط پیمانکار پروژه خبر داده و گفته است که پیمانکاران باید سرکار حاضر شوند و پروژه را تکمیل کنند. ده ده جانی همچنین خواستار صدور سریع سند برای اراضی تملیک شده و گفته است: «این پروژه نباید تعطیل می‌شد و پیمانکار فقط به خاطر ۶۰ میلیارد تومان کار را متوقف کرده این در حالی است که پروژه بسیار بزرگ بوده و اعتبارات زیادی هم دارد و لذا این موضوع را نمی‌پذیریم و نباید چنین اتفاقی می‌افتاد.»

اعتبارات تملک اراضی سد پل رود پرداخت‌شده اما تملک نه!

اما موسی فکور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان می‌گوید: سد پل رود برای اتمام و بهره‌برداری نیازمند حداقل چهار هزار میلیارد تومان اعتبار است. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان یکی از موانع احداث پروژه سد پل رود را وجود ساختمان‌ها و تملک اراضی برشمرده و گفته است که اعتبارات لازم برای آن جهت تملک پرداخت‌شده اما تملکی صورت نگرفته است! فکور همچنین اعلام کرده که سد پل رود در رودسر به پیشرفت فیزیکی حدود ۵۶ درصدی کل پروژه و پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی سازه رسیده و با توجه به جلسات برگزارشده و رفع موانع، احتمالاً طی کمتر از یک ماه آینده عملیات اجرایی احداث طرح مجدداً آغاز می‌شود. آخرین پیگیری‌ها برای بررسی از میزان پیشرفت فیزیکی سد پل رود توسط مسئولان وزارت نیرو و استاندار گیلان مربوط به آبان ماه سال گذشته است که در آن اسدالله عباسی نماینده عالی دولت در گیلان از آبگیری آزمایشی آن تا پایان همان سال و بهره‌برداری حتمی آن تا پایان امسال خبر داده بود.

پلرود مطالبه جدی مردم از دولت چهاردهم

سد پل رود به سبب اثربخش بودن برای مردم در تأمین آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعتی و در آینده تولید برق از اهمیت خاصی برخوردار است و بهره‌برداری هرچه سریع‌تر آن یکی از مطالبات مردمان منطقه بوده که کاسه صبرشان از این‌همه تعویق افتتاح سد لبریز شده و تحقق آرزوی دیرینه آن‌ها عزم جدی دولت چهاردهم را می‌طلبد.