خرمشهر را خدا آزاد کرد
خرمشهر را خدا آزاد کرد
امام خمینی فتح خرمشهر را از امور مافوق طبیعت و از عنایات خداوند دانسته است و امام خامنه‌ای حماسه آزادی خرمشهر را حادثه‌ای بی‌نظیر در تاریخ جهان قلمداد کرده و آن را پرچم سرافرازی و پایداری ملت ایران معرفی کرده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

🔰خرمشهر را خدا آزاد کرد.
امام خمینی رحمت الله علیه

در آستانه ۱۴ خرداد سی پنجمین سالگرد ارتحال جانسوز رهبرکبیر انقلاب اسلامی و بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امام خمینی قرار داریم
سید روح‌الله خمینی، فقیه، عارف و مرجع تقلید شیعیان بود که از سال ۱۳۴۱ رهبری انقلاب اسلامی مردم ایران را علیه نظام شاهنشاهی ودیکتاتوری پهلوی برعهده گرفت.
دستگیری، تبعید و اقدامات امام خمینی علیه رژیم پهلوی پس از ۱۵ سال مبارزه به اوج گیری اعتراضات مردمی در سالهای ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ منجر شد که سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در پی داشت.
✅امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز رهبری کشور را بمدت ۱۰ سال برعهده داشت، تا زمانی که در سال ۱۳۶۸ و در سن ۸۱ سالگی بر اثر عارضه قلبی به ملکوت اعلی پیوست.
وداغ جانسوز فراق او ابدی شد😔
پدر، امام خمینی (روح الله مصطفوی خمینی)
آقا سید مصطفی رحمت الله علیه ، از منتقدان خوانین و مأموران‏‎ دولتی نظام ستم شاهی بود و زمانی که روح‌الله پنج ماه بیشتر نداشت پدر توسط شاه به شهادت رسید.
✅ با شدت گرفتن اقدامات ظالمانه حکومت پهلوی ونظام ستم شاهی علیه ملت ایران ، امام خمینی نیز به انتقاد از رژیم و سپس مبارزه از طریق آگاهی رسانی به مردم مسلمان ایران پرداخت.


مواضع سرسختانه آیت الله خمینی علیه لایحه کاپیتولاسیون در سال ۱۳۴۳ سبب شد که رژیم شاه، ایشان را به ترکیه و پس از آن به نجف تبعید کند.
تبعید امام خمینی نه تنها حرکت انقلاب اسلامی را متوقف نکرد بلکه ایشان در دوران تبعید نیز به روشنگری مردم نسبت به خیانت‌ها و جنایت‌های رژیم پهلوی پرداخت.
با اوج گیری اعتراضات مردم علیه نظام ستم شاهی محمدرضا پهلوی مفلوک، در سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ سرانجام در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.
✅در پی پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی مردم را دعوت به شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران کرد و  با رای ۹۸ درصدی مردم این نظام را بنیان گذاشت.
✅پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی به هدایت امور کشور پرداخت و در کشاکش اغتشاشات و ترورهای کور سازمان جهنمی منافقین ( سازمان مجاهدین خلق) ترورهای پی در پی شخصیت‌های برجسته انقلاب و همچنین جنگ تحمیلی از سوی صدام دیکتاتور ، هوشمندانه کشور را اداره نمود.
👈  یکی از مهمترین مقاطع رهبری امام خمینی حمله رژیم بعثی عراق با حمایت غرب وشرق از زمین ودریا وهوا، علیه جمهوری اسلامی ایران بود.
خرمشهر و استان خوزستان، اولین شهرهای بودند که مورد تهاجم صدام قرار گرفت.
این شهر، علی‌رغم ۳۴ روز مقاومت و تلاش رزمندگان و مردم، سرانجام در ۴ آبان سال
۱۳۵۹ش، به اشغال ارتش بعثی عراق درآمد.
در فاصله ماه‌های مهر تا دی ۱۳۵۹ش، پس از سقوط خرمشهر، نزدیک به سه ماه عملیات‌هایی برای آزادسازی شهر از طرف ارتش، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی انجام شد، اما نتیجه‌ مؤفقیت‌آمیزی حاصل نشد. پس از ماه‌ها تصرف و اشغال شهر،به فرمان امام خمینی در طی عملیات گسترده‌ای با نام عملیات «بیت المقدس» که ۲۵ روز به طول انجامید و در چهار مرحله اجرا شد، با رزم بی امان رزمندگان اسلام، سپاه و ارتش و بسیج و جان نثاری شهدا والامقام شهر به محاصره کامل نیروهای ایرانی درآمد و پس از انهدام وهلاکت قریب ۱۶ هزار قوای عراقی و اسارت قریب ۱۹ هزار نفر در ۳ خرداد سال ۱۳۶۱ خرمشهر به‌طور کامل آزاد شد و پرچم جمهوری اسلامی ایران بر فراز مسجد جامع این شهر به اهتزاز درآمد.
وپس گردنی که امام خمینی به صدام وعده داده بود بدست رزمندگان اسلام زده شد و محقق گردید.
👈امام خمینی فتح خرمشهر را از امور مافوق طبیعت و از عنایات خداوند دانسته است و امام خامنه‌ای حماسه آزادی خرمشهر را حادثه‌ای بی‌نظیر در تاریخ جهان قلمداد کرده و آن را پرچم سرافرازی و پایداری ملت ایران معرفی کرده است.
👈سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر درتقویم کشور روز مقاومت، ایثار وپیروزی نام گرفته است.
این پیروزی خجسته باد🌹

درسالگرد ارتحال امام خمینی رحمت الله علیه در مساجد و حسینیه ها مجالس زنده نگه داشتن یاد وخاطره مبارزات و زحمات آن عزیز سفر کرده و به ملکوت اعلی پیوسته برگذار می‌شود.
و کاروان های سواره وپیاده بسمت مرقد امام راحل حرکت می نماید.
و آزادسازی و فتح خرمشهر قهرمان گرامی داشته می‌شود.
کتاب‌ها و آثار هنری متعددی در موضوع اشغال و آزادسازی خرمشهر تولید شده که برخی از آنها عبارتند از: کتاب دا، کتاب آزادی خرمشهر، فیلم روز سوم، سریال خاک سرخ و…
شفت_ احمدقاسمی
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳