طبیعت گردی و ارتباط آن با سلامت جسم و روان
طبیعت گردی و ارتباط آن با سلامت جسم و روان
اثرات مثبت طبیعت گردی و کوهنوردی با هیچ ثروتی قابل خردی و فروش نیستند و  آرامش و نشاطی که بعد از حمام جنگل( پیاده روی در طبیعت و جنگل)  به دست می آید با هیچ لذتی برابر نیست.

طبیعت‌گردی و رفتن به دامن طبیعت یکی از تفریحات سالم و با نشاط است که با تجربیات بی نظیر و لذت‌بخشی همراه است. راه پیمایی در طبیعت، دیدن زیبایی های و مناظر طبیعی، نوشیدن آب از چشمه سار ها و دوری از زندگی پر دود دم شهری، لذت آنی و آرامش روانی را به دنبال دارد که همچون یک داروی آرامبخش، روح انسان را صیقل می دهد و همانند یک معجزه خلق موقعیت های بی نظیری می کند. کمی هوای تازه، گرمای آفتاب، خنکی آب و تماشای مناظری زیبا، لذت‌های کوچک و نشاط‌آوری هستند که تجربه‌ی آن‌ها باعث می‌شود روحیه‌ی بهتری داشته باشیم. فرقی نمی‌کند که در باغچه‌ی کوچک خودتان بنشینید و یک فنجان چای بنوشید یا در رودخانه‌ای با آب‌های خروشان قایق‌سواری کنید؛ گذراندن زمانی خارج از خانه و در دل طبیعت، فواید زیادی دارد که شاید از شنیدن بعضی از آ‌ن‌ها شگفت زده شوید!

به منظور آشنایی بیشتر با این رشته مهیج و فرا گرفتن اصول و مقدمات این دست سفر با شیرین غفاری از ورزشکاران و طبیعت گردان با سابقه استان گلستان هم کلام شدیم. غفاری که عضو گروه کوهنوری هیرکان گرگان است، طبیعت گردی را در عصر صنعتی و دنیای پر دود امروز امری واجب و حیاتی می داند.

آیا طبیعت گردی سن و سال خاصی دارد یا همه می توانند از طبیعت بهره مند شوند؟

طبیعت‌گردی مختص یک جنسیت یا یک سن خاصی از جامعه نیست و برای همه‌ی افراد در سنین مختلف، تفریحی جذاب و لذت‌بخش است. علاوه بر این، فواید بی‌شماری نباید که باعث می‌شود حتما ارزش امتحان کردن داشته باشد. اگر از علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی هستید، سعی کنید در گشت‌وگذار خود، بیشتر مراقب سلامتی خود و مراقب طبیعت باشید و به کودکان خود هم بیاموزید که طبیعت مهم‌ترین دارایی ما است و باید برای حفظ و نگهداری آن تلاش کنیم.

طبیعت گردی چه اثراتی روی جسم و روان دارد؟

اثرت طبیعت گردی و کوهنوری بیشمارند. در دنیای امروزی با گسترش سبک آپارتمان‌نشینی، زندگی اکثر مردمی که در شهر هستند مخصوصا افرادی که در شهرهای بزرگ و کلان شهرها که چهاردیواری‌هایی ساخته شده از بتن و سیمان هستند چنین سبک زندگی خشک و بی حس بر روح و روان انسان تاثیر خود را می‌گذارد.

تاثیری که سفر به طبیعت و تفریح در آن و افرادی که زندگی شهرنشینی دارند این است که به ذهن آن‌ها آرامش بدهد و به دنیای پرمشغله کاری غلبه کند.

یکی دیگر از فواید گردشگری و سفر به طبیعت اجتماعی شدن اشخاص و فرا گرفتن آداب زندگی جمعی و فرهنگ با هم بودن است.

سفر های کوتاه در طبیعت در افزایش سلامتی جسم هم موثر هستند و طبیعتگردی برای سلامت قلب و عروق عالی است. حتی پیاده‌روی سبک می‌تواند ضربان قلب را تا حد متوسط ​​بالا ببرد که به بهبود تناسب هوازی و استقامت کمک می‌کند. با گذشت زمان، بدن شما را به سطح جدیدی از تناسب اندام می‌رساند و می‌توانید طولانی‌تر، سریع‌تر و سخت‌تر پیاده‌روی کنید، بدون اینکه احساس خستگی یا تنگی نفس داشته باشید.

البته این همه اثرات این تفریح و ورزش نیست و بهبود حافظه‌ی کوتاه‌مدت، کاهش استرس، افزایش سطح ویتامین D، بهبود کیفیت خواب،  تقویت سیستم ایمنی، نشاط و شادمانی بیشتر، تقویت خلاقیت و … تنها بخش هایی از ثمرات مثبت طبیعت گردی محسوب می شوند.

چه نکاتی را باید در طبیعت گردی مراعات کرد؟

طبیعت گری با سایر تفریحات رایج تفاوت هایی دارد. در حقیقت سفرهای گردشگری، فرهنگ، اصول و شرایط خاص خودش را دارد؛ یعنی با سفرهای فرهنگی مانند بازدید از شهر تاریخی، کاخ، موزه یا پارک‌های ملی و اقامت در هتل‌ها و مهمانسراهایی که با تمام امکانات داخل شهر هستند بسیار تفاوت دارند.

طبیعت گردی نیاز به ابزار و دانش خاصی دارد و باید در این امر از تجربه افراد باسابقه بهره برد.  انتخاب کفش و پوشاک مناسب، تعیین وسیله سفر و محل مورد نظر ، وسایل مورد نیاز سفر، شرایط آب و هوا مقصد، طول مسیر سفر، سن و جنسیت و سایر وسایلی که باعث امنیت و ایمنی شما در طول سفر می شوند بسیار مهم هستند.

آسیب نرساندن به طبیعت و حیوانات و حشراتی که در طول سفر با آنها مواجه می شویم از دیگر الزامات این سفر است. چرا که طبیعت در صورتی طبیعی و قابل گردش باقی خواهد ماند که از دخل و تصرف در زیستگاه گیاهان و جانوران و حشرات و خزندگان خودداری کنیم.

سخن پایانی

اثرات مثبت طبیعت گردی و کوهنوردی با هیچ ثروتی قابل خردی و فروش نیستند و  آرامش و نشاطی که بعد از حمام جنگل( پیاده روی در طبیعت و جنگل)  به دست می آید با هیچ لذتی برابر نیست. بسیاری از نقاشان بزرگ و با تجربه برای الگوگیری از دنیای اطراف خود از این نوع شعر یا کوهنوردی استفاده می‌کنند که این کار باعث باز شدن فکر و خلاقیت آن‌ها می‌شود. امید وارم شهروندان به ویژه بانوان خود را نعمت های خدادادی که خداوند در اختیار ما قرار داده محروم نسازند و با رعایت اصول ایمنی و ورزشی، طبیعت گردی و حضور چند ساعته در طبیعت را در برنامه هفتگی خود قرار دهند.

 

شیرین غفاری 

لیدر طبیعت‌گردی و کوهنوردی باشگاه دره نوردان هیرکان گرگان و سرپرست بانوان

۰۹۱۱۵۳۹۰۱۳۶

۰۹۳۷۴۷۸۹۴۰۶

 

  • نویسنده : .
  • منبع خبر : تولیدی