دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در ابعاد سیاسی اجتماعی
دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در ابعاد سیاسی اجتماعی
بی‌گمان این تحول در ساختار حکومت و تبدیل نظام پادشاهی ودیکتاتوری  به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت مردمی، از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.

به گزارش تیتر گیالان، احمد قاسمی فعال سیاسی اجتماعی در یادداشتی نوشت؛ وقوع انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و فداکاری ملت بزرگ ایران با انگیزه های دینی و سیاسی  در ایران نقطه عطف بزرگی در تاریخ ایران و جهان به شمار می‌رود.
بطوریکه پس از وقوع انقلاب در ایران مسیر تاریخ عوض شد.


بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برخی بر این باور بودند که انقلاب اسلامی دوام چندانی نخواهد داشت و یا نمی تواند سازوکار مطلوبی برای اداره جامعه فراهم سازد.
اما اکنون بیش از چهار دهه از عمر پربرکت انقلاب اسلامی گذشته و علیرغم دشمنی ها و خیانت ها و ندانم کاری ها در ایجاد برخی  مشکلات، در آستانه ورود به دهه پنجم حیات عزت مند خود قرار دارد.
نگاهی به عملکرد چهل ساله انقلاب اسلامی در قالب جمهوری اسلامی در حوزه‌های مختلف نشان می‌دهد که با وجود موانع فراوان، چه دستاوردهایی عظیمی برای ملت ایران حاصل گردیده است.
یکی از عمیق‌ترین دستاوردها، حوزه سیاسی بوده است.


در حوزه سیاسی، از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، بعد از فروپاشی نظام ستم شاهی ۲۵۰۰ ساله و استقرار حاکمیت دینی مبتنی بر نظریه ولایت‌فقیه است.
نظام پادشاهی ریشه بسیاری از مفاسد و مشکلات بود.
ویژگی‌های مفسده آلود  پادشاهان و خاندان پهلوی ، نحوه انتقال قدرت در خانواده سلطنتی به صورت موروثی، انتخاب نخست‌وزیر و وزراء و دیگر سران رژیم بصورت تشریفاتی همگی از معایب اساسی نظام شاهنشاهی بود.
اما  پس از پیروزی انقلاب، همه مسئولان نظام اسلامی  از بالا تا پایین با رأی و نظر مردم انتخاب شده اند.


می‌توان ادعا کرد که انقلاب اسلامی با تاسیس نظام سیاسی دینی نقطه عطفی در گفتمان اسلام سیاسی محسوب می‌شود، چراکه با انقلاب اسلامی نظرات و اندیشه‌های ناب گفتمان اسلام وارد عرصه سیاست و حکومت در دوران ما شد.
اگر نظام حکومتی پهلوی منشایی کودتایی، موروثی و غیرمردمی داشت، انقلاب اسلامی با تغییر بنیادین در ساختار حکومتی و تحقق ولایت‌فقیه، الگوی نوینی از مردم‌سالاری را در عرصه نظریه‌ها و تئوری‌های جهانی عرضه نمود.
قانون اساسی به عنوان میثاق ملی اولین دستاورد  انقلاب خون بار اسلامی ماست.
نقش‌آفرینی و مشارکت آحاد مردم در شکل‌دهی مجلس قانون گذاری شورای اسلامی
انتخابات شوراهای اسلامی شهر وروستاها،  انتخابات ریاست جمهوری اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به منظور شناسایی و معرفی فقیه واجد شرایط رهبری(با سه ویژگی علم و فقاهت، عدالت و تقوا و مدیریت و سیاست) بیانگر نقش اسلام در حکومت ولایی است.
استقلال سیاسی درسیاست خارجی، بطوریکه هرگونه تصمیم گیری حتی ممکن بود در برخی مواقع هزینه های هم داشته باشد، بدون پذیرش ویا اثر پذیری از دول شرق وغرب ثمره انقلاب کبیر  اسلامی ماست.
بی‌گمان این تحول در ساختار حکومت و تبدیل نظام پادشاهی ودیکتاتوری  به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت مردمی، از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می‌رود.
که با فداکاری و حضور در صحنه و مشارکت مردم در شادی ها فراوان و تلخی ها حفط و تداوم یافته است.
و نوید دهنده شکل گیری تمدن بزرگ اسلامی والگوی برای ملت های مسلمان وحتی غیر مسلمان و زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر عج خواهد گردید.
جشن های پیروزی انقلاب اسلامی در گرامیداشت چهل چهارمین و ورود به چهل پنجمین سال پیروزی  و راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور مرد و زن عزتمند و غیرتمند ایران اسلامی  بویژه جوانان دختر وپسر و رای اولی ها روز ۱۱  اسفند ۱۴۰۲ یکی از جلوه های مردم سالاری دینی محسوب میشود.
که به مددالهی “علیرغم میل دشمن” و برخی نگرانی ها و دشواری ها، توسط مردم صبور و موقع شناس و نجیب رقم  خواهد خورد.
ان شاءالله