منطقه آزاد انزلی، منطقه معین ارتباط با روسیه است!
منطقه آزاد انزلی، منطقه معین ارتباط با روسیه است!
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی نیز این منطقه را معین ارتباط با کشور روسیه دانست و گفت: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال ایران در دریای صلح و دوستی است که برای توسعه روابط با کشورهای روسیه و CIS تشکیل شده است.


به گزارش تیتر گیلان، ماکسیم کاستاروف در راس هیئتی ۱۰ نفره عصر امروز در نشست توسعه مبادلات تجاری ایران و روسیه که در منطقه آزاد انزلی بین مدیران سازمان منطقه آزاد انزلی و هیات تجاری روسیه برگزار شد، نتایج نشست‌های ۲ روزه خود را در این استان خوب و راه‌گشا دانست و اظهار کرد: تبادل نظر سنگینی بین تجار و بازرگانان ایرانی و روسی انجام شد و بیش از ۱۰۰ شرکت کننده روسی همتایان ایرانی خود را یافتند.

رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه با بیان اینکه علاوه بر فعالان اقتصادی حاضر در این نشست‌ها، ریاست اتاق‌های بازرگانی استان‌های روسیه هم در این گفت‌گوها شرکت کردند، گفت: در منطقه تومسک بیش از ۵۰۰ کارفرما و شرکت آماده همکاری با ایران هستند، این منطقه پتانسیل‌های خوبی در زمینه‌های چوب، نفت و صنایع پتروشیمی دارد و جمهوری اسلامی ایران از شرکای خوب و توانمند کشور روسیه به شمار می‌رود.

کاستاروف با بیان اینکه به آینده روابط ایران و روسیه بسیار امیدواریم، تصریح کرد: شرکت‌های خوبی در زمینه لجستیک در کشورهای ایران و روسیه وجود دارد و افق روشنی پیش روی ما برای ادامه همکاری‌ها و تبادل کالایی است.

وی با بیان اینکه منطقه تومسک در قسمت سیبری واقع شده و علاوه بر ظرفیت‌های تجاری مراکز علمی خوبی در این منطقه دارد، افزود: حدود ۱۷ انستیتو و آکادمی در این منطقه وجود دارد در قسمت تکنولوژی و دانش روز فعالیت می‌کنند و ما در بخش تحقیقاتی و فنی آمادگی پذیرش دانشجویان ایرانی را داریم.

منطقه آزاد انزلی، منطقه معین ارتباط با روسیه است

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی نیز این منطقه را معین ارتباط با کشور روسیه دانست و اظهار کرد: میز تجارت با کشورهای حوزه اوراسیا مناطق آزاد هم در منطقه آزاد انزلی واقع شده تا با معافیت‌های گمرکی قانونی و مالیاتی بتواند ترانزیت و تجارت را میان ۲ کشور افزایش دهد.

به گفته امین افقی، منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد شمال ایران در دریای صلح و دوستی است که برای توسعه روابط با کشورهای روسیه و CIS تشکیل شده و از این‌منطقه به عنوان حلقه اتصال ایران با اقتصاد بین الملل نام برده می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت لجستیکی و بندری منطقه آزاد انزلی گفت: مهمترین محورهای توسعه در این منطقه وجود ۲ بندر مهم ایران یعنی بندرانزلی به عنوان قدیمی‌ترین بندر ایران با سابقه ۳۰۰ ساله و بندر نوین نسل سوم ایران کاسپین است.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه روسیه مهمترین شریک تجاری ۲ مجتمع بندر انزلی و کاسپین است و بیش از ۷۵ درصد مبادلات تجاری این بنادر با تجار روسیه انجام می‌شود، تصریح کرد: بنادر کاسپین و انزلی با ۲۱ پست اسکله فعال دارای سیلوی ۲۰۰ هزار تنی ذخیره غلات، ظرفیت ۷۵ هزار تنی مخزن نگهداری روغن خام، ۱۱۰ هزار متر مربع انبار سرپوشیده و ۸۰ هکتار انبار رو باز است.

افقی با بیان اینکه ساخت اسکله رورو توسط سازمان منطقه آزاد انزلی در حال انجام است، گفت: ظرف ماه‌های آتی پروژه اتصال راه آهن رشت – کاسپین نیز به بهره برداری می‌رسد.

وی خواستار ایجاد خطوط لاینر منظم بین کشورهای ایران و روسیه شد و بیان کرد: باید تهاتر کالا با استفاده از ظرفیت منطقه آزاد انزلی گسترش یابد، با توجه به تفاهم نامه منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه لوتوس آستاراخان نخستین شورای همکاری منطقه آزاد انزلی در ایران و روسیه نیز در این منطقه تشکیل شد و می‌توانیم در این شورا از ظرفیت سایر مناطق آزاد روسیه استفاده کنیم.
معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی همچنین پیشنهاد داد از بزرگترین مرکز نمایشگاهی شمال ایران منطقه آزاد انزلی که ظرفیت برگزاری نمایشگاه تخصصی برای رویدادهای بزرگ را دارد در گسترش تبادلات تجاری ۲ کشور مورد استفاده قرار گیرد.

افقی بهره‌گیری از توانمندی‌های لجستیکی، ترانزیتی، بندری و تجاری کشورهای ایران و روسیه را مهمترین پیشنهاد این نشست عنوان کرد و گفت: دعوت از سرمایه‌گذاران کشور روسیه برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های بندری و لجستیکی منطقه آزاد انزلی هم مورد اقبال است تا این منطقه آزاد به هاب ترانزیت کالاهای روسیه به کشورهای خلیج فارس و آسیایی جنوب شرقی تبدیل شود.

تجار روسی با ثبت شرکت از مزایای منطقه آزاد انزلی بهره‌مند می‌شوند
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی نیز این منطقه را قطب صنعت، تجارت و گردشگری گیلان دانست و اظهار کرد: این منطقه ۲ شهرک صنعتی با ۱۶۰ شرکت فعال و صادرات سالانه ۵۰۰ میلیون دلار صادرات دارد و ۱۱ شرکت دانش بنیان در آن به تولید محصولات فناورانه مشغول هستند.

وحید طالب‌پور یکی از توانمندی‌های منطقه آزاد انزلی را صادرات خارجی و صادرات مجدد دانست و گفت: تجار روسی می‌توانند با ثبت شرکت در منطقه آزاد انزلی از مزایای این منطقه بهره‌مند شوند، طبق قانون مناطق آزاد شرکت‌ها از زمان ثبت، معاف از مالیات هستند و تمام مجوزهای مورد نیاز برای این شرکت‌ها اعم از صدور مجوز و پروانه بهره برداری در منطقه آزاد انزلی انجام می‌شود.

به گفته وی، شرکت‌های خارجی می‌توانند با شریک ۱۰۰ درصد خارجی و یا همکاری با شرکت‌های داخلی در منطقه آزاد انزلی فعالیت داشته باشند و واردات ماشین آلات و مواد اولیه معاف از حقوق گمرکی است و برای فعالیت تجاری و خدماتی نیز با کمترین عوارض امکان واردات ماشین آلات وجود دارد.

معاون امور بندری و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی برای ایجاد بانک‌های روسی و بورس مشترک جهت تبادل و تهاتر کالا آماده است، گفت: دانشگاه روسی منطقه تومسک می‌تواند شعبه خود در منطقه آزاد انزلی ایجاد کند.

ناوگان شرکت کشتیرانی دریای خزر به توسعه نیاز دارد
مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت کشتیرانی دریای خزر نیز اظهار کرد: همواره ۸۰ درصد جابجایی کالا در جهان و در ایران از طریق حمل و نقل دریایی صورت می‌گیرد و کشتیرانی دریای خزر یک سیلوی ۴۵ هزار تنی غلات در مجتمع بندری انزلی دارد و سالانه ۲ میلیون تن کالا اعم از خودرو، غلات و مصالح ساختمانی را در دریای خزر جابجا می‌کند.

کامبیز جهانبانی با بیان اینکه این شرکت علاوه بر صادرات و واردات یک هزار کانتینر کالا را از طریق ترانزیت جابجا کرده است که غالبا از آستاراخان روسیه بود، گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۰ هزار کانتینر را از طریق ترانزیت جابجا کرده است.

به گفته وی، کشتیرانی دریای خزر در بنادر شمال ایران و شعباتی در خارج از کشور و اروپا دارد و در خدمت فعالان اقتصادی ایران و روسیه است.

جهانبانی، توسعه ناوگان شرکت کشتیرانی دریای خزر را از برنامه‌های این شرکت عنوان کرد و افزود: این توسعه از طریق ساخت و خرید شناورها امکانپذیر بوده و مستلزم بروزرسانی تجهیزات بندری و پشتیبانی است.

میثم محمد نژاد معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست با اشاره به آمادگی کامل منطقه آزاد انزلی جهت توسعه همکاری ۲ کشور خواستار ارتقای سطح همکاریهای اقتصادی و سیاسی دو جانبه شد.

مهدی کاظمیان سخنگو و مدیر روابط بین الملل منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست گزارشی از توانمندی‌های تجاری، صنعتی و گردشگری ارائه کرد.

در پایان این نشست که با حضور مدیران شرکت‌ها و فعالان اقتصادی، تجاری و ترانزیتی منطقه آزاد انزلی برگزار شد هیات تجاری اعزامی از روسیه از زیرساخت‌های بندر کاسپین و شهرک‌های صنعتی منطقه آزاد انزلی و مجتمع بندری انزلی بازدید کردند…

  • نویسنده : فاطمه رشیدی
  • منبع خبر : خبرگذاری فارس