گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند
گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند
رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه نیز در این نشست با اشاره به اینکه گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند، گفت: توانمندی‌های مهم استان تومسک که تقریبا در مرکزیت روسیه است و برای خاورمیانه، خاور دور و اروپا از اهمیت لازم برخوردار است که آن را به شما معرفی خواهیم کرد...


به گزارش تیتر گیلان، به دنبال سفر هیات بزرگ تجاری فدراسیون روسیه به ایران، عصر امروز تعدادی از تجار و بازرگانان روسیه که در زمینه صنایع غذایی، خشکبار، پتروشیمی، چوب، غلات، شیلات، حمل و نقل و لجستیک، نفت، گاز و انرژی فعالیت می‌کنند وارد گیلان شدند و در جلسه مشترک با اعضای اتاق بازرگانی و تعدادی از بازرگانان و فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان گیلان ضمن تشریح فعالیت خود و شنیدن توانمندی‌های اقتصادی و تولیدی گیلان برای گسترش همکاری‌ها با انعقاد تفاهم نامه، اعلام آمادگی کردند.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه در جمع تجار و بازرگانان فدراسیون روسیه که از استان‌های مسکو، تومسک، استاوروپول، چیلیابینسک و بوشکورتوستان و غیره حضور داشتند از ظرفیت‌های کم نظیر اقتصادی و تجارت ایجاد شده برای توسعه همکاری‌های میان ایران و روسیه پرداخت و اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌ها، موانع و تلاش برای برطرف کردن مشکلات از راهکارهای تقویت مبادلات تجاری است.

 

هادی تیزهوش تابان به موقعیت ایران و روسیه ومشکلات ناشی از تحریم‌های غربی و تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سطح روابط تجاری ایران و روسیه به چهار میلیارد دلار در سال رسیده و در این بین بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی مانند شورای همکاری ICBC که با همکاری اتاق ایران، اتاق قزاقستان و اتاق روسیه تشکیل شده و هدفش تقویت روابط تجاری است، می‌تواند موثر باشد.

 

رییس اتاق بازرگانی گیلان به وجود توانمندی‌های متعدد صنعتی و تولیدی گیلان در حوزه‌های دارویی، لوازم خانگی کوچک و غیره و توانمندی‌های کشاورزی استان در حوزه‌های صیفی‌جات، سبزیجات، مرکبات، کیوی پرداخت و افزود: امیدوارم با توجه به شرایط تحریم ۲ کشور و به دلیل همسایگی بیشترین منافع اقتصادی را برای ۲ کشور به همراه داشته باشیم و بتوانیم تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

 

گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند

رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه نیز در این نشست با اشاره به اینکه گیلان و تومسک مکمل تجارت یکدیگر هستند، اظهار کرد: تمام همکاران ما آمادگی دارند وارد گفت‌وگو شوند و برای ارتباط با ایران علاقه زیادی داریم چون ایران نقش کلیدی در تجارت با روسیه دارد.

 

ماکسیم کاستاروف با تاکید بر اینکه در نشست (بی‌تو بی‌) تهران شرکت‌های روسی توانستند ارتباط خوبی در عرصه صادرات و واردات با یکدیگر برقرار کنند، تصریح کرد: قطعا این هیات با سفر بلندپایه‌ای که به ایران داشته و از استان‌های مورد هدف خود در ایران بازدید و سفر داشته‌ایم و حضور تعدادی از تجار به استان گیلان، آینده تجارت ما را با برنامه‌های روشن‌تری و تجارت موفق‌تری روبرو خواهد کرد.

 

رییس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه با بیان اینکه از بخش‌های مهم گیلان بازدید و با توانمندی‌های آن آشنا خواهیم شد، گفت: توانمندی‌های مهم استان تومسک که در قسمت سیبری و جایگاه منحصر بفرد و ویژه‌ای قرار دارد و در زمینه لجستیک توانمندی‌های بالایی دارد و تقریبا در مرکزیت روسیه است و برای خاورمیانه، خاور دور و اروپا از اهمیت لازم برخوردار است که آن را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

به گفته کاستاروف، در سایه توانمندی‌های لجستیکی این استان، موفقیت‌های خوبی حاصل شده و توانمندی‌هایی که در حوزه جنگل و چوب و حوزه نفت و گاز وجود دارد و با اهمیتی که در مراکز علمی و دانشگاهی تومسک روسیه هست می‌توان برای توسعه همکاری‌های علمی ۲ کشور استفاده کرد.

استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی گیلان با استان‌های روسیه است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان نیز در این نشست با اعلام این مطلب که استانداری گیلان به دنبال تقویت همکاری‌های اقتصادی با استان‌های روسیه است، اظهار کرد: ایران و روسیه همیشه تعاملات ارزنده‌ای برای همکاری با یکدیگر داشته‌اند و پیوستن به اوراسیا این چشم‌انداز را در ۲ طرف پدیدار گشته و حجم تجارت هم دست خوش تغییرات اساسی خواهد بود.

 

سبد محمد اسحاقی روابط گیلان را با روسیه دیرینه و دارای قدمت ۴۰۰ساله دانست که سرای گیلانیان در آستراخان مهم‌ترین سند این همکاری قدیمی است، گفت: گیلان با بهره مندی از سه بندر انزلی، کاسپین و آستارا و همچنین منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی و سایر زیرساخت‌های تجارت و حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی همواره نقش اساسی در روابط تجاری داشته است.

 

وی به آمادگی برای تقویت ترانزیت کالا و ایجاد تمهیدات لازم برای توسعه این همکاری‌ها بیان کرد: در بخش تولیدات صنعتی طی دهه‌های گذشته در صنایع دارویی بهداشتی، غذایی، آشامیدنی و الکترونیک در استان، پتانسیل‌های مهمی در زمینه صنعت وجود دارد و از سویی در بخش کشاورزی و محصولات کشاورزی استراتژیک این استان دارای مزیت ویژه خصوصا برای صادرات به روسیه است.

 

معاون اقتصادی استاندارگیلان، رتبه اول کشور در چای، صنوبر، فندوق، ابریشم، ماهی کیلکا و غیره و رتبه دوم کشور در آبزی پروری، برنج، جوجه یک روزه، زیتون، عسل و مرکبات نشان دهنده ظرفیت این استان است.

سرکنسول فدراسیون روسیه در رشت نیز با ابراز خرسندی از توسعه همکاری‌های تجاری مراودات تجاری بین ایران و روسیه اظهار کرد: همواره نگاه سرکنسولگری با پذیرش هیات‌های تجاری و فراهم کردن تسهیل روادید بر این است که تجار و بازرگانان و گردشگران ایرانی در کمترین زمان ممکن از امکانات و خدمات کنسولگری استفاده کنند و همواره با توسعه مراودات تجاری و گسترش تجارت بتوانند در جهت منافع اقتصادی یکدیگر گام بر دارند.

 

آندری وادف، روابط اقتصادی و سیاسی ۲ کشور دوست ایران و روسیه را در بالاترین سطح خود دانست و با تاکید بر اینکه این روابط همکاری اقتصادی به شدت مورد حمایت مسؤولین دولتی است، تصریح کرد: مزیت‌های فراوانی بین استان گیلان و استان‌های شمالی ایران وجود دارد و استان‌های شمالی ایران که با سرکنسولگری روسیه فعالیت دارند با توسعه همکاری خود با استان‌های فدراسیون روسیه قطعا می‌توانند آینده تجارت ۲ کشور را با چشم‌انداز روشنی دنبال کنند…