ترانزیت ۷۲۰۰۰ تن کالا از مجتمع بندرانزلی
ترانزیت ۷۲۰۰۰ تن کالا از مجتمع بندرانزلی
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از ترانزیت ۷۲ هزار تنی کالا از مجتمع بندر انزلی خبر داد و گفت: در هفت ماه گذشته ۷۲ هزار و ۳۲۷ تن کالا از مجتمع بندری انزلی ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رقم ۱۵ هزار و ۷۸۹ تن کالا رشدی معادل ۳۵۸ درصد داشته است.

به گزارش تیتر گیلان،حسین یونسی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ۴۵ درصد عملیات کانتینری بنادر شمالی کشور در سواحل دریای خزر از مجتمع بندری انزلی انجام می‌شود، اظهار کرد: برای انتقال کالا از هند به شمال اروپا باید از طریق کشتی به بندر شهید رجایی و از طریق حمل و نقل جاده‌ای به مجتمع بندری انزلی، سپس آستاراخان و با خط آهن به سن پترزبورگ و شمال اروپا ارسال شود و این عملیات باید با کشتی‌های کانتینربر انجام شود.

وی یکی از مشکلات در حوزه ناوگان حمل و نقل دریایی را عدم کانتینربر بودن کشتی‌ها دانست و گفت: بنادر شمالی کشور کشتی کانتینربر با این قابلیت که بتواند در داخل انبارهای خود کانتینر حمل کند (مانند کشتی‌های بنادر جنوب) ندارد، هم اینک اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان مقدمات ورود حداقل یک کشتی مخصوص حمل کانتینر در بندرانزلی را فراهم کرده که در صورت تحقق این امر بیشترین فعالیت کانتینری در بندرانزلی انجام خواهد شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با تأکید بر لزوم توجه به توسعه ناوگان حمل و نقل دریایی در استان گیلان تصریح کرد: یکی از زیرساخت‌هایی که برای توسعه ترانزیت کالا نیازمندیم توسعه ناوگان دریایی است که در حال حاضر از ۳۲۰ کشتی موجود در دریای خزر، ۵۳ فروند متعلق به جمهوری اسلامی ایران است از این تعداد ۲۳ کشتی متعلق به شرکت کشتیرانی دریای خزر بوده و مابقی متعلق به شرکت‌های خصوصی است.

یونسی با اشاره به کمبودهای موجود در حوزه بنادر شمال کشور بیان کرد: توسعه ترانزیت کالا، صادرات و واردات، نیازمند ورود و خروج کشتی است درحالی‌ که اکنون تردد کشتی‌ها در دریای خزر کم شده و بازرگانان و تجاری که خواستار جابجایی کالاهای چند صد تنی هستند با کمبود کشتی برای حمل کالا روبرو هستند.

وی از ترانزیت ۷۲ هزار تنی کالا از مجتمع بندرانزلی خبر داد و افزود: در هفت ماه گذشته ۷۲ هزار و ۳۲۷ تن کالا از مجتمع بندری انزلی ترانزیت شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با رقم ۱۵ هزار و ۷۸۹ تن کالا رشدی معادل ۳۵۸ درصد داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه تناژ تخلیه و بارگیری کانتینری در هفت ماهه سال جاری ۸۵ هزار و ۹۱۴ تن بوده است، گفت: این مقدار در مقابل ۳۸ هزار و ۵۶۴ تن تخلیه و بارگیری کالا در سال گذشته، ۱۲۳ درصد رشد دارد و همچنین مجتمع بندری انزلی در تخلیه آهن آلات با ۵۴ هزار و ۷۷۲ تن ۲۰۰۸ درصد رشد و در تخلیه و بارگیری کالای معدنی ۱۶ هزار و ۸۸۶ تن نیز رشد ۲۱ درصدی داشته است.

  • نویسنده : فاطمه رشیدی