سایه نویسی در دنیای رسانه
سایه نویسی در دنیای رسانه
در دنیا سلبریتی ها و افراد مشهور به سبب داشتن جایگاه اجتماعی و تأثیرگذاری مستقیم بر روی افکار عمومی جامعه، به‌ویژه جوانان و نوجوانان، دارای محدودیت‌های خاصی هستند و حق اظهارنظر خارج از حوزه فعالیت خود ندارند و در غیر این صورت با برخورد نهادهای امنیتی مواجه می‌شوند؛ اما در کشور ما سلبریتی ها به خود اجازه می‌دهند بدون در نظر گرفتن عواقب و تبعات انتشار مطالب، هر محتوایی را که سایه نویسان برایشان خلق می‌کنند، منتشر سازند.

به گزارش تیتر گیلان، وحید حاج سعیدی – روزنامه‌نگار در یادداشتی نوشت؛ بسیاری از مردم گمان می‌کنند جملات، توئیت ها، متن‌ها، پست‌ها و کپشن هایی که سلبریتی ها و برخی افرادی که به مدد فضای مجازی چهره شده‌اند، در سایت‌ها و صفحات شخصی‌شان منتشر می‌سازند و از آن‌ها با عنوان پست معنادار فلان بازیکن، فلان خواننده، فلان مجری و … یاد می‌شود، زائیده ذهن خود آن‌هاست و توسط خودشان تولید و منتشر می‌شود.

درحالی‌که این‌چنین نیست و اکثر این نوشته توسط افرادی به نام «سایه نویس» خلق می‌شود و تنها توسط سلبریتی ها و افراد مشهور منتشر می‌شوند!

در حقیقت بیشتر اشخاص مشهور پست‌های وبلاگ، توئیت‌ها و کپشن‌های اینستاگرام‌شان را خودشان نمی‌نویسند، بلکه بسیاری از آن‌ها سایه نویس هایی را استخدام کرده‌اند که برایشان تولید محتوی می‌کنند و این نوشته‌ها را، به اسم خودشان، در فضای مجازی یا نشریات و سایت‌ها منتشر می‌کنند.

حتی جملات به‌ظاهر ساده‌ای که شاید در نگاه اول خیلی معمولی و عادی به نظر برسند، دارای یک پشتوانه فکری هستند و اکثر این افراد خودشان قادر به نوشتن چنین جملاتی نیستند. اینکه محسن تنابنده متنی منتشر می‌سازد و در آن «آرزوی مردن از خوشی می‌کند» یا در مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال بعد از هم‌گروه شدن ما با عراق و سوریه و لبنان، «تیم ایران را مادرخرج» می‌نامد یا علی کریمی که یک روز صحبت رها کردن و رفتن می‌کند تا بدانیم «اگر مانده، رفتن را بلد بوده» و روزی «خانه بدون خاک» را نمی‌پسندد و… عمدتاً توسط همین سایه نویس ها خلق می‌شوند. این دست عبارات و جملات با اهداف خاص سیاسی، اقتصادی، ورزشی، فرهنگی و … به‌منظور بهره‌برداری‌های شخصی یا اجتماعی منتشر می‌شوند که در خوش‌بینانه‌ترین حالت هدف جذب مخاطب یا دنبال کننده بیشتر و به‌تبع آن بیشتر دیده شدن است.

باید اشاره کرد سایه نویسی تنها مختص کشور ما نیست و اکثر افراد مشهور دنیا برای نوشتن حتی زندگی‌نامه، کتاب و مقالاتشان در قبال پرداخت دستمزد از سایه نویس ها کمک می‌گیرند و استفاده از ظرفیت فکری دیگران فی‌نفسه ایرادی ندارد، اما انتشار برخی پست‌ها و توئیت ها در هفته‌های اخیر توسط سلبریتی ها و افراد مشهور کشور ما نشان داد، جهت‌گیری‌ها و اهداف تعدادی از آن‌ها فراتر از جذب فالوئر و یا دیده شدن بیشتر است تا جایی که حتی عده‌ای معتقدند برخی سلبریتی ها در تور نیروهای معاند و سازمان‌های امنیتی خاص افتاده‌اند و مجبور به انتشار پست‌های براندازانه هستند.

به‌هرروی آنچه مسلم اینکه در دنیا سلبریتی ها و افراد مشهور به سبب داشتن جایگاه اجتماعی و تأثیرگذاری مستقیم بر روی افکار عمومی جامعه، به‌ویژه جوانان و نوجوانان، دارای محدودیت‌های خاصی هستند و حق اظهارنظر خارج از حوزه فعالیت خود ندارند و در غیر این صورت با برخورد نهادهای امنیتی مواجه می‌شوند؛ اما در کشور ما سلبریتی ها به خود اجازه می‌دهند بدون در نظر گرفتن عواقب و تبعات انتشار مطالب، هر محتوایی را که سایه نویسان برایشان خلق می‌کنند، منتشر سازند.

اینکه عنان اراده و نگرش خود را عامدانه دست یک سایه نویس بسپاریم و درحالی‌که به‌شخصه دارای جایگاه اجتماعی و اقتصادی هستیم، به‌طعنه آرزوی مردن از خوشی کنیم و یا از زیر لحاف و روی مبل مردم را به مبارزه دعوت کنیم ( اسلکتویسم) ، تنها دمیدن در آتش بی‌ثباتی و ناآرامی است و دود آن به چشم همه خواهد رفت. انتقاد از شرایط اقتصادی، وجود برخی نابسامانی‌ها، بی‌توجهی‌ها، سوء مدیریت‌ها در اداره بخش‌هایی از حکومت غیرقابل‌انکار است ولی ای‌کاش هر کس از ظرفیتی که دارد به شیوه صحیح برای اصلاح امور استفاده کند و دستکم از سایه نویس ها بخواهیم هرازگاهی نکات مثبت را هم‌قلمی کنند!