امکان افزایش ارزش سنگ‌های قیمتی در مرحله فرآوری و تراش تا ۱۰۰۰ برابر/ در فعالیت‌های زمین‌شناسی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم
امکان افزایش ارزش سنگ‌های قیمتی در مرحله فرآوری و تراش تا ۱۰۰۰ برابر/ در فعالیت‌های زمین‌شناسی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم
مدیرکل طرح و برنامه سازمان زمین‌شناسی کشور از امکان افزایش ارزش سنگ‌های قیمتی در مرحله فرآوری و تراش تا ۱۰۰۰ برابر خبر داد و گفت: در فعالیت‌های زمین‌شناسی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم.

به گزارش پایگاه خبری تیتر گیلان، رضا جدیدی – مدیرکل طرح و برنامه سازمان زمین‌شناسی کشور با بیان این‌که ارزش سنگ‌های قیمتی در مرحله فرآوری و تراش می‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر افزایش یابد، درباره وضعیت سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی گفت: هم‌اکنون در موضوع اکتشاف سنگ‌های قیمتی اهتمام جدی شکل‌گرفته و در استان خراسان جنوبی ۲۰ عنوان ردپا و اندیس‌هایی از کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مساحتی ۱۵ هزار کیلومترمربعی یافت شده و در استان کردستان نیز انتظار چنین یافته‌ای را داریم.

وی با اشاره به این‌که تقریباً در ۳۰ سال گذشته طبق گزارش‌های ثبت‌شده ردپای اندیس‌ها و کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی مشاهده می‌شد، افزود: در حال حاضر دقت ما در مقایسه با گذشته نسبت به نقشه‌های یک‌صد هزارم ۲/۵ تا ۴ برابر شده که بر همین اساس، هدف‌ها در حوزه‌های سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، معادن فلزی و غیرفلزی و مواد راهبردی دقیق‌تر خواهند شد و انتظار داریم بازه زمانی هر طرح تحول که ۱۰ تا ۱۲ ماه طول می‌کشید، بازده زمانی کوتاه‌تر شود.

مدیرکل طرح و برنامه سازمان زمین‌شناسی کشور درباره ظرفیت‌های این نوع از سنگ‌ها گفت: سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی از جهت استخراج و فراوری می‌توانند در بنگاه‌های کوچک و تعاونی‌ها و مناطق کمتر برخوردار به‌عنوان پایلوت طرح‌های توسعه‌ای باشند و افراد مختلف بهره‌برداری، فراوری و تراش آن را با توجه به زمان کمتری که در مقایسه با بقیه مواد فلزی و غیرفلزی نیاز دارند، انجام دهند.

جدیدی همچنین به وضعیت تراش و فرآوری این سنگ‌ها در ایران اشاره کرد و گفت: تراش و فرآوری سنگ‌های قیمتی در دنیا روش‌های پیچیده‌ای دارند و هزینه‌بَر هستند.

مدیرکل طرح و برنامه سازمان زمین‌شناسی کشور خاطرنشان کرد: ارزش‌افزوده کانی‌های قیمتی و نیمه قیمتی در مرحله فرآوری و تراش آن است که در بعضی مواقع ارزش‌افزوده این سنگ‌ها می‌تواند تا ۱۰۰۰ درصد افزایش یابد که در این حوزه کشور ما وضعیت مطلوبی ندارد.

در فعالیت‌های زمین‌شناسی به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز داریم

وی همچنین درباره همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات کشور با شرکت‌های دانش‌بنیان نیز گفت: با توجه به شعار سال این سازمان از گذشته کارگروه تعامل با شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه مشارکت در فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی را تشکیل داده است.

به گفته مدیرکل طرح و برنامه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات کشور، ما به وجود شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف اکتشاف، آزمایشگاه‌های زمین‌شناسی اکتشافی، ژئوفیزیک‌ هوایی، استفاده از متخصصان مستقر در شرکت‌های دانش‌بنیان در بحث تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و همچنین بهره‌گیری از روش‌های جدید موجود در شرکت‌ها نیاز داریم.

جدیدی تصریح کرد: همچنین در اکتشافات ذخایر معدنی، سپس در حوزه تکمیل چرخه اکتشاف، روش‌های بهره‌برداری بهینه و فرآوری سنگ‌های قیمتی نیاز به همکاری با این شرکت‌ها داریم.

انتهای پیام/