گیلان در شاخص بهداشت و درمان از میانگین کشوری عقب است
گیلان در شاخص بهداشت و درمان از میانگین کشوری عقب است
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان در نشست شورای اداری شهرستان لاهیجان با اشاره به گردشگرپذیری استان اظهار داشت: گیلان در شاخص بهداشت و درمان از میانگین کشوری عقب است و به توجه ویژه ی دولت نیاز دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تیتر گیلان؛ دکتر ارسلان سالاری- رییس دانشگاه در جلسه ی شورای اداری شهرستان لاهیجان که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد،  با اشاره به گردشگرپذیری استان و شهرستان لاهیجان اظهار کرد: با ظرفیت گردشگری لاهیجان، سیاهکل و حضور همیشگی مسافران، جمعیت تحت پوشش بهداشت و درمان این شهرستان به دو برابر می رسد.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان با بر شمردن برخی کاستی ها در بیمارستان پیروز لاهیجان، خاطرنشان کرد: با‌ وجود اینکه در دو سال اخیر، بیمارستان پیروز لاهیجان مجهز به مخزن اکسیژن ۲۰ هزار لیتری و دارو خانه سیار مجهز شده اما همچنان کمبود دستگاه ام آر ای در این بیمارستان سبب می شود که بیماران از بیمارستان پیروز به بیمارستان های دیگر استان ارجاع داده می شوند و این کمبودها شایسته ی این شهرستان و استان نیست.
دکتر سالاری تجهیز بیمارستان های استان به دستگاه ام ار ای را ضروری دانست و خواستار توجه ویژه ی وزیر بهداشت و هیات دولت در این زمینه شد.
وی با اشاره به دوران سختی که با شیوع کرونا در گیلان سپری شد، تصریح کرد: فرسودگی بیمارستان های گیلان در دوران کرونا به وضوح مشهود بود که تلاش شده با وجود اجرا نشدن طرح‌تحول نظام سلامت در استان، با بهره برداری از برخی از پروژه ها این کمبودها رفع شود.
وی افزود: طی دو سال گذشته بیش از ۷۳ پروژه به ارزش ۸۰۰‌میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است و ۵۰ پروژه تا ۶ ماه آتی در حوزه ی بهداشت و درمان استان به بهره برداری می رسد.
به گفته ی رییس دانشگاه علوم‌پزشکی گیلان، یک هزارقلم تجهیزات پزشکی در سطح استان مانند سونوگرافی و سی تی اسکن طی دو سال گذشته وارد استان شده است.
دکتر سالاری همراهی سپاه پاسداران در رفع کمبودهای زیرساخت های بهداشت و درمان استان را مورد تقدیر قرار داد و بیان کرد: با وجود همه ی تلاش ها و همراهی ها،  در بسیاری از شاخص های بهداشت و درمان، گیلان از میانگین کشوری عقب است و با حضور همیشگی مسافران، نیازمند افزایش سرانه تخت بیمارستانی و سایر تجهیزات هستیم.
وی در پایان سخنان خود با مروری بر کمبودها در درمان بیماران سرطانی، اذعان داشت: امیدوار هستیم با توجه و درایت وزیر بهداشت به حوزه ی بهداشت و درمان استان، نواقص و کمبودها را در این حوزه رفع کنیم