چانه‌زنی نافرجام «۵+۱» در شورای شفت برای تعیین شهردار!
چانه‌زنی نافرجام «۵+۱» در شورای شفت برای تعیین شهردار!
جلسه تعیین شهردار شفت با حضور فرماندار و پنج عضو شورای شهر با چانه‌زنی و مشاجرات لفظی تعدادی از مشارکت‌کنندگان بدون انتخاب شهردار پایان یافت.

به گزارش تیتر گیلان  از شفت، امشب نشست بررسی برنامه و رزومه‌های کاندیدای تعیین شهردار شفت «۶ نفره» با حضور ابراهیم چراغی، فرماندار شهرستان در صحن شورا با حضور همه پنج عضو شورای شهر شفت برگزار شد.

حضورم در شورا قانونی است اما دستوری نیست/عدم حضور شورا در محل کار با مر قانون در تعارض است

ابراهیم چراغی، فرماندار شفت در این نشست با بیان اینکه حضورم برای نخستین با در صحن شورای شهر شفت قانونی هست و به‌هیچ‌وجه دستوری نیست، اظهار کرد: هدف نخست این نشست اقدام قانونی است و کسانی که فکر می‌کنند مؤثر هستند و می‌تواند شهر را اداره کنند، خودشان را تعرفه کنند.

وی با بیان اینکه قانون به‌صراحت پس از نشست رسمی اعضای شورا، تعیین انتخاب شهردار را حق شورا می‌داند، افزود: کاندیداها باید شرایط عمومی و اختصاصی مصوب قانون را داشته باشند.

فرماندار شفت با اذعان به اینکه اولویت نخست شورا تعیین شهردار است، گفت: شورا سپس باید اقداماتی که نیاز به مصوبه و مجوز دارد را دنبال کند تا کار شهرداری با اختلال روبرو نشود.

چراغی با اشاره به تنش‌آفرینی برخی از اعضای شورا نسبت به یکدیگر، گفت: اعضای شورا باید احترام و حرمت افراد را در شور و مشورت رعایت کنند و صرفاً منافع شهر را در نظر بگیرند.

وی در پاسخ به اعتراض تعدادی از اعضای شورا مبنی بر اینکه زمان برای بررسی صلاحیت نامزدهای تصدی شهرداری کافی نیست، بیان کرد: اگر اعضای شورای شهر آمادگی داشته باشند من آمادگی دارم تا چهار صبح در نشست امشب حاضر باشم و برنامه کاندیداها را مرور کنیم.

فرماندار شهرستان شفت با اشاره به انتقاد تعدادی از اعضای شورای شهر مبنی بر عدم دخالت تعدادی از اعضا در کمیسیون‌های تخصصی، گفت: مصوبه کمیسیون‌ها به فرمانداری داده نشده و باید پیش از ارسال به‌صورت عادلانه بین همه شورا توزیع شود.

چراغی با اشاره به تصمیم شورا مبنی بر فراخوان تعیین شهردار، اظهار کرد: علیرغم اینکه عملاً شنبه و یکشنبه کاندیداها فرصت ارسال رزومه داشتند، حدود ۱۰ نفر رزومه و برنامه‌های خود را ارسال کرده‌اند.

وی خطاب به تعدادی از اعضای شورا در پی عدم حضورشان در نشست‌های شورای شهر، افزود: طی دو روز اخیر بعضی از اعضا اصلاً در محل شورا جهت بررسی صلاحیت کاندیداها حضور نداشتند و این رویه با مر قانون در تعارض است.

فرماندار شفت یکی از معضلات شفت را مدیریت ناصحیح پسماند دانست و گفت: شفت تنها زباله را از خود دور می‌کند و تاکنون برنامه‌ای برای تفکیک زباله در آن وجود نداشت.

چراغی با اشاره به طرح برنامه‌های خوب و مطلوب توسط نامزدهای تعیین شهردار شفت، بیان کرد: مدیریت پسماند و تفکیک زباله، جذب سرمایه‌گذار جز برنامه‌های خوب کاندیدا اما فقدان برنامه منسجم جهت دفع اصلی فاضلاب شهری همچنان یک ضعف است.

وی با بیان اینکه یکی از اعضای شورا نشست رسمی را مداوم ترک می‌کند و مجبور شده در نشست حضور پیدا کند، گفت: رفتارهای عضو شورا با قانون در تعارض است و با آن برخورد می‌شود.

فرماندار شفت با بیان اینکه حضور در نشست شورای شهر برایم کسر شأن نیست، افزود: متأسفانه امشب بر من خیلی سخت و بد گذشت و تهمت‌ها به من وارد و شأن ما نیز حفظ نشد.

اعضا نیامدند، کمیسیون‌های تخصصی به آن‌ها نرسید

حسن خلیلی، رئیس شورای اسلامی شهر شفت نیز در این نشست با اشاره به اعتراض تعدادی از اعضای شورا مبنی بر عدم حضور در کمیسیون‌های تخصصی، اظهار کرد: ما قبل از اینکه کمیسیون‌ها را در شورا توزیع کنیم از همه اعضای شورا دعوت کردیم اما دو عضو شورا یا نیامدند و یا در دسترس نبودند.

برنامه کاندیدای شهرداری برای شورا بانک اطلاعاتی می‌شود

امیر شکاری، نائب رئیس شورای اسلامی شهر شفت نیز در این نشست با اشاره به تقدیم رزومه و برنامه ۱۰ کاندیدای تصدی شهرداری شفت به دبیرخانه این شورا، اظهار کرد: هرکدام از کاندیداها و برنامه‌هایشان برای شورا یک بانک اطلاعاتی است و می‌توان از مجموع آن‌ها در برنامه‌ریزی و اعتلای شهر بهره گرفت.

وی با اشاره به عدم حضور دو عضو شورا در نشست غیررسمی بررسی تعیین شهردار شفت، تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم دو عضو شورا چون رزومه و برنامه‌های کاندیدای تصدی شهرداری را ندیده‌اند، برنامه‌هایشان را مطالعه کنند و باید برنامه‌های کاندیداها مطالعه و سپس ایده‌ها را جمع‌بندی کنیم و خط‌مشی شهردار آتی را بر مبنای آن‌ها تعیین و مشخص کنیم.

شکاری با بیان اینکه شهردار برگزیده‌شده شهردار همه اعضای شورا و مردم است، گفت: همه باید به شهردار برگزیده‌شده کمک و نواقص احتمالی را رفع کنیم.

انتقاد عضو شورا از فراخوان دوروزه تا اعتراض به فرماندار

حامد نقوی، عضو دیگر شورای اسلامی شهر شفت نیز در این نشست با انتقاد از عملکرد قابل‌تأمل شورا در اعلام فراخوان عمومی تعیین شهردار، اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای تأمین، چهارشنبه هفته گذشته باید فراخوان اعلام کنید اما این اعلام شنبه انجام شد و دوشنبه نیز پایان یافت، این در حالی است که قرار بود اطلاع‌رسانی فراخوان با نصب بنر انجام شود.

وی همچنین با انتقاد از توزیع نامتوازن اعضای شورای شهر در کمیسیون‌های تخصصی، افزود: تعیین تکلیف کمیسیون‌ها از دیگر مصوبات شورای تأمین بود چرا این موضوع را رئیس شورا پیگیری نکرده درحالی‌که قانون تصریح می‌کند که همه اعضای شورا باید در کمیسیون‌ها حضور داشته باشند.

عضو شورای شهر شفت خطاب به فرماندار نیز بیان کرد: فرماندار میهمان جلسه هست و نباید یک‌طرفه جلسات شورا را هدایت کند چراکه من عضو شورا هستم و هر جور بخواهم و صلاح شهر بدانم صحبت می‌کنم.

نقوی صرف ارائه گزارش، مطالعه و به رأی گذاشتن آن‌ها برای تعیین را غیرقابل‌قبول دانست و افزود: در این نشست باید کاندیداها به‌صورت عادلانه و فرصت برابر با طرح سؤالات ما از برنامه‌های خود دفاع کنند تا عیار آن‌ها سنجیده شود.

وی با بیان اینکه در این نشست در برابر پنج عضو شورا بحث و شور می‌کند، فرماندار شفت را نیز در تصمیم سازی و تصمیم‌گیری شورا سهیم دانست و نشست شورای شهر را دقایقی ترک کرد!

باید با وسواس شهردار انتخاب کنیم/ حامی شهردار منتخب خواهم بود

عضو شورای شهر شفت با تأکید بر اینکه در انتخاب شهردار باید بسیار سپاس به خرج داد، گفت: ما التزام به قانون و تمکین به آن داریم و بدون شک هرکسی شهردار شود به آن کمک خواهیم کرد.

مسعود راد، عضو دیگر شورای شهر شفت نیز در این نشست با اشاره به رویه غیرمعمول شورا در انتخاب شهردار، اظهار کرد: هدف این بود که از بین اعضای کاندیدا تعدادی از نامزدهای با برنامه و خوش رزومه مشخص و برنامه‌های آن‌ها شنیده شود.

وی نیز با انتقاد از نحوه توزیع کمیسیون‌های شورا توسط سه عضو دیگر شورا، گفت: دوستان شورا پیش از اینکه ما در نشست حضور داشته باشیم کمیسیون‌ها را بین خود توزیع کردند.

شهر معطل است/ پول نداریم

امیرسامان صادقی، سخنگوی شورای شهر شفت نیز در این نشست با اشاره به معطل ماندن امورات شهر در پی فقدان شهردار، اظهار کرد: شهرداری شفت درآمد ندارد و حقوقی نداریم تا به کارکنان و نگه‌داری ماشین‌آلات پرداخت کنیم.

گفتنی است در ادامه این نشست، مسعود راد، عضو شورای شهر شفت رزومه و برنامه‌های ۱۰ نامزد تصدی شهرداری را که از سوی کاندیداها تدوین و انشا شده بود، صرفاً مرور کرد.

سید محمدعلی حجتی، ابراهیم هوشیار قصبه، حامد حیدری، علی حبیب نژاد نصیرمحله، ناصر جمال‌زاده، صابر کاس کوزانی، عظیم رضازاده ماسوله، محمود نظرنیا، مجید منادی اسلامی و فرشته صائمی ۱۰ نامزد تصدی شهرداری شفت بودند که تا پایان مهلت تعیین‌شده در فراخوان رزومه و برنامه‌های خود را تقدیم دبیرخانه شورای شهر شفت کردند.

در این نشست علیرغم شور و حتی چندین دفعه مشاجره لفظی بین یکی از اعضای شورا و فرماندار، شفت همچنان بدون شهردار ماند.

اعضای شورای شهر شفت با وساطت فرماندار شهرستان توافق کردند در روز پنجشنبه با ۱۰ تن از کاندیدا مذاکرات و مناظراتی را داشته باشند تا با رزومه و برنامه‌های نامزدهای شهرداری بیشتر آشنا شوند.

حضور اعضا در کمیسیون‌ها مجدداً تصمیم‌گیری می‌شود

در این نشست همچنین مصوب شد در نشست آتی ترکیب اعضای شورا در گروه‌های اصلی و فرعی طبق قانون و بدون تنگ‌نظری مجدداً تصمیم‌گیری شود.

انتهای پیام/