دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را کنترل کند نه حذف
دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی را کنترل کند نه حذف
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت باید جلوی رانت های ایجاد شده ناشی از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را بگیرد، گفت: دولت باید تخصیص ارز را کنترل و مدیریت کند چرا که حذف آن و پرداخت یارانه مستقیم به مردم تورم زا است.

 

مهرداد گودرزوند چگینی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تیتر گیلان  در رشت با تاکید بر لزوم کنترل و مدیریت ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار کرد: ارز ۴۲۰۰ باید مدیریت شود تا آثار سوء آن کنترل شود چرا که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکل مملکت حل نخواهد شد.

وی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت مابه‌التفاوت آن به مردم را تورم زا برشمرد و افزود: در شرایط اقتصادی فعلی کنترل ارز ۴۲۰۰ تومانی بسیار راحت تر از کنترل تورم و افزایش لجام گسیخته قیمت عمومی کالاها است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی کنترل تخصیص ارز دولتی را در کاهش فشار بر کردم موثر دانست و گفت: دولت باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را تا تثبیت قیمت ها حفظ کند که راهکار آن کنترل و مدیریت است تا فشار بر قشر آسیب پذیر جامعه کاهش پیدا کند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی کنترل نشود یقینا منافع آن به درستی و شایستگی به دست مردم نخواهد رسید، تصریح کرد: دولت باید تمرکز خود را بر روی توزیع عادلانه و با نظارت ارز ۴۲۰۰ تومانی متمرکز کند تا نهاده ها دست اهلش برسد تا بخشی از فشار جامعه کنترل شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و دادن یارانه به صورت مستقیم چاره ساز نیست و این طرحی شکست خورده است، خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ دولت یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به مردم داد و این نوع یارانه پرداختی با آنچه که دست مردم را می‌گرفت، اختلاف فاحشی دارد.

گودرزوند چگینی پرداخت مستقیم یارانه به مردم را غیر موثر توصیف کرد و افزود: پرداخت یارانه همچون اعطای سبد کالا و کارت‌های اعتباری نمی‌تواند فشار حاکم بر جامعه را حل کند و بنده معتقد هستم همچنان باید دولت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی را کنترل کند.

وی با تصریح بر اینکه دولت تکالیف و وظایف خود را در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تاکنون نتوانسته ادا کند، گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی اگر درست به دست مردم برسد بسیار خوب است ودولت تمام هم و غم خود را باید متمرکز کند تا ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مردم برسد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تبعات فنی خواهد داشت، افزود: در کمیسیون تلفیق ۱۴۰۰ نیز حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اعطای سبد کالا بار ها بحث شد اما نتیجه بر آن بود که تبعات منفی حذف ارز بسیار زیاد است.

نماینده مردم رودبار در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه در تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت هایی ایجاد شده که باید جلوی آنها را گرفت، تصریح کرد: نمی‌شود به این دلیل که نمی‌توانیم جلوی رانت را بگیریم اصرار بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته باشیم و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به این نیت که جلوی رانت را بگیرد کار بسیار سختی است.

چگینی افزود: برخی معتقدند ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود و قیمت نهاده ها افزایش پیدا کند در حالیکه مردم هیچگاه قادر با تأمین کالاهای اساسی با قیمت بالاتر نیستند.

وی با طرح این سوال که آیا میتوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را به دلیل اینکه رانت ایجاد کرده حذف کرد و آنگاه تورم در جامعه را کنترل کرد، گفت: بهترین شیوه کنترل اقتصاد در کشور تامین نهاده ارزان با ارز ۴۲۰۰ البته با کنترل و مدیریت است که ثمره آن را مردم لمس کنند.

انتهای پیام/