ممنوعیت ارجاع بیماران بستری به مراکز تصویر برداری و آزمایشگاه های خصوصی
ممنوعیت ارجاع بیماران بستری به مراکز تصویر برداری و آزمایشگاه های خصوصی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اقدامات قابل‌توجه در جهت تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی به دستگاه‌های تصویر برداری تشخیصی و آزمایشگاهی، گفت: تمامی خدمات درمانی، آزمایشگاهی و تصویربرداری برای بیماران باید با استفاده از امکانات موجود در مراکز دولتی، ارائه شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی تیتر گیلان ، دکتر ارسلان سالاری امروز درنشست هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در مراکز بیمارستانی و درمانی و تجهیز اغلب این مراکز به دستگاه‌های پیشرفته تشخیصی، اظهار کرد: ارائه خدمات تصویربرداری تشخیصی اعم از CT اسکن و MRI برای بیماران بستری در مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان‌های تابعه دانشگاه صرفاً باید در مراکز دولتی انجام شود.

وی با بیان اینکه ارجاع بیمار از مراکز دولتی تنها به سبب فقدان زیرساخت باید انجام شود، افزود: درصورتی‌که یکی از خدمات مورد نیاز بیماران بستری در بیمارستان های دولتی قابل انجام نباشد، انجام آن در مراکز خصوصی قابل قبول خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اینکه نباید بیمار جز رنج بیماری، دغدغه دیگری داشته باشد، گفت: خانواده های بیماران نباید دغدغه ارجاع بیماران خود به بخش خصوصی را داشته باشند، در حالی که این خدمات مورد نیاز در سایر مراکز دولتی قابل انجام است.

دکتر سالاری با تصریح بر اینکه دریافت خدمات آزمایشگاهی نیز باید برای بیماران ارزان و قابل‌دسترس باشد، گفت: تمامی خدمات آزمایشگاهی موردنیاز بیماران بستری در مراکز آموزشی درمانی و بیمارستان های استان صرفاً باید در مراکز دولتی انجام شود.

وی بر ضرورت خرید متمرکز تجهیزات آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان تأکید کرد و گفت: کلیه خرید کیت‌های آزمایشگاهی برای آزمایشگاه های مراکز بهداشتی، درمانی و همچنین بیمارستان‌های استان باید  پس از اخذ نظر کارشناسان فنی،  توسط معاونت غذا و دارو به‌صورت متمرکز خریداری شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین بر تهیه و توزیع تمامی کپسول‌های اکسیژن موردنیاز بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی درمانی استان از طریق معاونت غذا دارو تاکید کرد و افزود؛ امروز اغلب بیمارستان های دولتی به یک یا دو دستگاه اکسیژن ساز مجهز شده اند، دیگر معنا ندارد تا بیمارستان ها از طریق برخی واسطه ها و سود جویان دنبال تهیه کپسول اکسیژن برای بیمارستان ها باشند.

 

دکتر سالاری با تصریح بر اینکه استقرار نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک امروز باید در اولویت کار مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های استان قرار گیرد، تاکید کرد: باید به مسیری گام برداریم تا نسخه نویسی الکترونیک زودتر عملیاتی و اجرایی گردد، چرا که بیمه‌های پایه از دی‌ماه سال جاری دیگر اسناد کاغذی را از مراکز پذیرا نخواهند بود.

وی با بیان اینکه کلیه بدهی‌های دانشگاه به بازار،  دارو و تجهیزات پزشکی تا خردادماه امسال در حال تسویه است، افزود: پرداختی‌های پرسنلی از اضافه کار کارکنان در دانشگاه علوم پزشکی گیلان به‌ روز شده و کارانه بیمارستان ها هم با دو سه ماه فاصله در حال بروز شدن است و این اقدامی بسیار بزرگ و کم‌نظیر در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت راه‌اندازی اتوماسیون تغذیه در همه بیمارستان‌ها تأکید کرد و گفت: این امر می‌تواند ۳۰ تا ۳۵ درصد صرفه‌جویی در هزینه‌های تغذیه بیمارستان‌ها را به همراه داشته باشد و از هدر رفت منابع جلو گیری کند.