۶ماه بی خانمانی؛ از فرمان امام تا امیدی که همچنان زنده است + فیلم و عکس
۶ماه بی خانمانی؛ از فرمان امام تا امیدی که همچنان زنده است + فیلم و عکس
خانواده مستضعف زیده ای تمام بساطشان را در کف حیاط عیان کرده اند، آنچه زیرانداز بوده را سقف خانه شان و آنچه آرزو بوده را در گوشه گوشه حیاط زندگی شان آویزان کرده و در اوج گرما و سرما به آن می نگرند.

به گزارش تیتر گیلان، انقلاب اسلامی ایران از آنجا شکوهمند و بزرگ تلقی می شود که نه تنها در ابعاد سیاسی، فرهنگی، مذهبی و یا تشکیلاتی بلکه در جزئی ترین مسائل جاری کشور و حتی در دورترین نقطه از جهان که صدای ناله مظلومی را بشنود، حامی مظلومان خواهد بود و دست یاری می دهد.

معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران با درایت پیامبرگونه و با روشی که از مولای متقیان علیه السلام آموخته بود، نظر و دیدگاه معظمش توسعه حکومت رانی و حکومت داری بر مبنای عدل گستری بود و به عنوان رهبری که سیاست های کلی را مشخص و مبین می کند، در تمامی ابعاد تکلیف را بر سیاست گذاران و مجریان حکومت مشخص کرده که یکی از آن ها توجه دولت و مردم به حوزه مسکن است.

امام عظیم الشأن در همان ماه های نخست انقلاب و در جریان آغاز سازندگی کشور در تمامی ابعاد، توجه به مسکن سازی را در اولویت کاری جمهوری اسلامی برشمرد و خود، حسابی را با عنوان حساب ۱۰۰ در بانک ملی ایجاد و با فرمان خود خواست تا با مشارکت همگانی در امر خانه سازی محرومان و بی خانمان ها در جهت از بین بردن چهره استضعاف، کمک کنند.

امروز بعد از گذشت حدود ۴۳ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی بعضاً مشاهده می شود که در نقاطی از پهنه غنی و برخوردار کشور همچنان عده ای از مردم از نخستین نیاز برای بقا و هم زیستی که داشتن سرپناه و مسکن است، محروم هستند و اینجاست که دوربینی معمار کبیر انقلاب اسلامی برای همگان معنا می شود.

امام خمینی (ره) در فرمان تاریخی خود فرمودند که «در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بوده است. بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک ها و سودجویان و غارتگران بسر می بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست وپا کنند. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله ها و اتاقک های تنگ و تاریک و خرابه ها بسر می برند و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان بایستی برای اجاره آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است.»

از فرمان تاریخی امام بیش از ۴۰ سال می گذرد اما همچنان عده ای در این کشور در رنج نداشتن خانه هستند و این رنج و اسارت برای افرادی کم درآمد به ویژه در استان های کم برخوردار بیشتر احساس می شود.

تصاویر و فیلم های این گزارش روایتی مستقیم و بدون روتوش از وضعیت یک خانواده سه نفره در روستای زیده بخش سردار جنگل از توابع شهرستان فومن است.

خانواده ای که به دلیل مشکلات مالی و عدم توانایی پرداخت کرایه و اجاره بها در مسکن های استیجاری، مجبور به زندگی در زیر چادر شده اند.

از دور که به این خانه و اهالی آن نگریسته می شود گویا مسافرینی هستند که در گوشه ای از زیده چادر به پا کرده و در حال گذران روزگار در بحران کرونا هستند اما نزدیک تر که می شود قصه شان پر غصه و درد و رنجشان مته ای می شود به روح و جان هر بیننده ای که طاقت نابرابری و بی توجهی را ندارد.

بلند شدن چندین ستون بتونی از امید به خانه دار شدن در کنار علم شدن چادر که به نظر می رسد از هلال احمر به آن ها هدیه شده است، وضعیت غیرقابل تحملی را برای این خانواده به وجود آورده و می طلبد چشم ها اشکی از این میزان از غربت ببارد و دل ها نیز از این حد بی توجهی و اهمال کاری ها بلرزد.

خانواده مستضعف زیده ای تمام بساطشان را در کف حیاط عیان کرده اند، آنچه زیرانداز بوده را سقف خانه شان و آنچه آرزو بوده را در گوشه گوشه حیاط زندگی شان آویزان کرده و در اوج گرما و سرما به آن می نگرند.

داخل چادرشان که بشوید همه زندگی شان در چند متر خلاصه می شود، از لحاف و تشکشان گرفته تا نمک طعام غذای نداشته شان با نظمی مثال زدنی در همان وضعیت اسکان اضطراری جمع شده و تأسف برانگیز اینکه چگونه تاکنون کسی این همه محرومیت را ندیده و اگر دیده چگونه با بی مروتی و ناجوانمردانه شب را به صبح رسانده و ککش هم نگزیده است؟

از آب و برق و گاز در این خانوار ایرانی خبری نیست؛ آنچه در این خانه وجود دارد بالا و پایین رفتن نفس سه نفر از افراد خانواده است و صدای زیبای چند عدد از ماکیانی در کنار ردیفی از گل و گیاه که امید را همچنان در این خانواده زنده کرده است.

اهالی خانه می گویند ۶ ماه است که در وضعیت فعلی به سر می برند، وام ۸۰ میلیون تومانی که ۳۰ تومان آن بلاعوض بوده را دریافت کرده اند اما این پول دست پیمانکار بنیاد مسکن است با این وعده که قرار است برایشان خانه ای ساخته شود.

تمام امید این خانواده محروم و مستضعف اکنون پس از عنایت خدا به اهتمام جدی مسؤولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و مشارکت های مردمی دوخته شده است، دستان توانمندی که تاکنون هر جا بلند شده، امید به زندگی را احیا و رضایت الهی را به دنبال کرده است.

اکنون باز باید به فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) رجوع کرد، امامی که فرمودند: «نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشند. مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند. همه محرومان باید خانه داشته باشند، هیچ کس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشید و بر همه مردم است که در این موارد همکاری کنند.»

اکنون وظیفه خود می دانیم که در جهت شناسایی و معرفی این خانواده ایرانی که به گفته امام خمینی (ره) ولی نعمتان ما هستند، نقش آفرینی کند و در جهت مطالبه گری و احقاق این حق بدیهی که مدنظر امام و همچنین رهبری نیز است، پیشگام بوده و فرایند ساخت مسکن را برای این خانواده با کرامت و عزتمند تسریع و تسهیل کنیم.

انتهای پیام/