شکسته شدن هیبت کرونا توسط پزشکان/ مدافعانی که سلامتی به ارمغان آوردند
شکسته شدن هیبت کرونا توسط پزشکان/ مدافعانی که سلامتی به ارمغان آوردند
در همایشی که به‌منظور تجلیل از 40 پزشک دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزارشده بود، مسؤولان استان گفتند هیبت کرونا توسط این قشر پرتلاش شکسته شد و امروزه سلامتی نسبی در جامعه فراهم‌شده است

به گزارش تیتر گیلان از رشت، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در همایشی که صبح امروز به‌منظور تقدیر از پزشکان منتخب دانشگاه در سالن همایش پورسینا رشت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت، اظهار کرد: استان گیلان جزو استان‌های اول در ابتلا به بیماری کرونا بوده و از ابتدا تاکنون حدود ۷۳ هزار و ۸۰۲ نفر از این عزیزان در بیمارستان‌های استان بستری‌شده‌اند.

اقدامات زیرساختی عاجلی در بحران کرونا انجام گرفت

ارسلان سالاری با اشاره به راه‌اندازی پایگاه‌های واکسیناسیون کرونا در استان، تصریح می‌کرد: در کل استان ۲۷۶ پایگاه واکسن با حدود ۵۰۰ تیم واکسیناسیون وجود دارد و خوشبختانه این روند در استان شتابی مضاعف گرفته و در این زمینه، تأمین و تحویل محموله‌های بیشتری از واکسن به استان گیلان، در دستور کار قرار دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ارائه  آمار واکسیناسیون کرونا در استان، بیان کرد: مجموعاً یک‌میلیون و ۴۴۷هزار و ۹۸۲ دوز واکسن در استان تزریق‌شده است که این رقم، نسبت به متوسط کشوری در حد مطلوبی قرار دارد.

سالاری با مروری بر تاریخچه تشکیل بسیج ملی مبارزه با کرونا در ابتدای شیوع کرونا با همکاری سپاه و بسیج، گفت: علاوه بر این همکاری، قرارگاه مشترک دیگری با همکاری سپاه و بسیج برای مهار این ویروس نیز تشکیل‌شده است.

این مقام مسوول با بیان اینکه بار سنگین بیماری کرونا در گیلان با وجود مسائل موجود در حوزه‌های مختلف به‌ویژه در بخش زیرساخت مراکز درمانی، امر خدمت‌رسانی را دچار مشکل می‌کرد، تصریح کرد: راه‌اندازی پایگاه اورژانس، افتتاح مرکز کوهورت، افزوده شدن ۱۷ دستگاه آمبولانس پیشرفته به ناوگان اورژانس گیلان، افتتاح نخستین مرکز کاشت حلزون شنوایی در شمال کشور و یا بهره‌برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب‌دهنده باانرژی بالا در بیمارستان رازی پس از ۱۰ سال ازجمله اقداماتی بود که تنها در مدت کوتاهی در حوزه سلامت گیلان و در راستای ارائه خدمات مطلوب به گیلانیان، به انجام رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اقدام قابل‌توجه و عاجل صورت گرفته در جهت توسعه زیرساخت‌ها به‌ویژه تأمین امکانات رفاهی و اسکان برای دانشجویان دانشگاه، بیان کرد: بیش از ۲۵ سال حتی یک متر به فضای فیزیکی خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزوده نشده بود اما خرید و تجهیز خوابگاه دانشجویی شهید سلیمانی با ۳۲ میلیارد تومان اعتبار برای نخستین بار و همچنین خرید یک خوابگاه دانشجویی دیگر با اعتبار ۷۲ میلیارد تومانی، ازجمله اقدامات به انجام رسیده در این برهه زمانی بوده است.

سالاری همچنین به تجهیز و بهره‌برداری دو بیمارستان در شرق و غرب استان در ماه‌های نخست شیوع کرونا در گیلان اشاره کرد و افزود: تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی تالش و همچنین تجهیز و بهره‌برداری از بیمارستان جایگزین لنگرود مجموعاً با ۸۰۰ تخت در روزهای نخست شیوع کرونا افتتاح شد و وارد چرخه سلامت استان شد.

وی افتتاح ۳۲ پروژه عمرانی حوزه سلامت با اعتبار ۴۸۹ میلیارد تومانی را از دیگر اقدامات انجام‌گرفته، خواند و گفت: با پیگیری‌های منظمی که صورت گرفته بیش از دو هزار میلیارد تومان پروژه در ردیف‌های اعتباری ملّی تعریف شده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های مشترک عمرانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه افزود: در راستای این همکاری آغاز عملیات اجرایی احداث بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی جایگزین پورسینا و همچنین تکمیل دانشکده پزشکی در سایت لاکان در دستور کار قرارگرفته است.

سالاری وجود دستگاه تصویربرداری پزشکی در بحران کرونا را حائز اهمیت خواند و بیان کرد: ۹ دستگاه سی‌تی‌اسکن ۱۶ اسلایس در بیمارستان‌های استان راه‌اندازی شده است و مردم ساکن در هر شهرستان، خدمات درمانی مرتبط با این دستگاه را در بیمارستان محل سکونت خود دریافت می‌کنند و از طرفی از ارجاع بیمار به مرکز استان و همچنین بخش خصوصی جلوگیری می‌شود.

*پزشکان و پرستاران هیبت کرونا را شکستند

 رئیس‌کل دادگستری استان گیلان نیز در این نشست با تقدیر از تلاش مدافعان سلامت، اظهار کرد: شواهد نشان می‌دهد شیوع کرونا علاوه بر تقدیر خدا، تدبیر بشری نیز بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حمزه خلیلی با اشاره به اینکه بروز بلایی چون کرونا ، تلفیقی از تقدیر و تدبیر است، افزود: شیوع بیماری کرونا ابتدا باهیبت حاکمیت می‌کرد و این پزشکان بودند که با شناسایی و در پیش گرفتن اقدامات، اقتدار و هیبت آن را شکسته و اکنون آرامش نسبی در جامعه حاکم است.

رئیس‌کل دادگستری گیلان، آموختن علم پزشکی را لازم و منطقی دانست و بیان کرد: با آمدن کرونا مردم تنها شدند و این تنهایی مصداقی از مرگ است و در این میان، پزشکان هستند که در فرایند بین حیات و مرگ نقش‌آفرینی کرده و مردم را از این تنهایی و وحشت رها می‌کنند.

خلیلی با تأکید بر نقش بی‌بدیل پزشکان و پرستاران در بهبودی بیماران مبتلا افزود: زمانی که والدین، برادر و خواهر از بیمار فرار می‌کردند، پزشکان و پرستاران بر بالین بیماران حاضرشده و از لمس بیمار مبتلا امتناع نمی‌کردند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط سخت کرونایی ما شاهد تلاش‌های سخت‌کوشانه دکتر سالاری و همکارانشان بوده‌ایم، بیان کرد: در ابتدای شیوع کرونا دسترسی ما به امکانات بسیار ناچیز بود و در چنین شرایطی همه کادر بهداشت و درمان تلاش کردند که حاصل آن تجربه مورداستفاده برای دیگر استان‌ها شد.

رئیس‌کل دادگستری گیلان در پایان از همبستگی ایجادشده در بحران کرونا در گیلان تقدیر و تأکید کرد: همبستگی و همدلی همه‌جانبه بین دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه نهادهای انقلابی، انتظامی و نظامی در استان وجود داشت که شایسته تقدیر است.

اراده کادر بهداشت و درمان، سلامت را برای ما به ارمغان آورد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در این نشست با تقدیر از تلاش‌های شبانه‌روزی مدافعان سلامت در بحران کرونا، اظهار کرد: همان‌گونه که مردم در جنگ تحمیلی، قدردان رزمندگان بودند امروزه نیز قدردان زحمات کادر بهداشت و درمان هستند.

جان احمد آقایی با اشاره به حائز اهمیت بودن طبابت در اسلام، افزود: خداوند نخستین طبیب است و اسلام برای طبیبان ارزش و احترام خاصی قائل است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با اشاره به مواجه‌شدن حدود ۱۸ ماهه گیلان با جنگ تمام‌عیار و بدون توازن با کرونا، بیان کرد: در جنگ تحمیلی خصایص و ویژگی‌های دشمن مشخص بود اما در جنگ کرونا نه ویروس را می‌شناختیم و نه ابزار کافی برای آن در دست بود.

 آقایی با بیان اینکه اراده قوی در کادر بهداشت و درمان توانست سلامت را برای ما به ارمغان بیاورد، افزود: مدافعان سلامت در طول بحران کرونا خوش درخشیدند و مجموعه دادگستری در این دوران پیوسته یار‌ و یاور دانشگاه علوم پزشکی گیلان بوده است.

وی با اشاره به نهادینه کردن همکاری مردم با ستاد کرونا، تصریح کرد: این دستگاه در کنار سایر اقدامات با تشریح قوانین، هدایت افکار عمومی و لزوم مراقبت از خود و دیگران، همه را مجاب به همکاری باسیاست‌های تبیین شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان کرد.

مدافعان سلامت در بحران کرونا مجاهدت ویژه کرده‌اند

 فرمانده سپاه ناحیه رشت نیز در این نشست با اشاره به حرفه مقدس طبابت در اسلام، اظهار کرد: به فرموده امام صادق علیه‌السلام نداشتن فقیه دانشمند، زمامدار پرهیزگار و پزشک مورد اعتماد مردم را با سرگردانی مواجه می‌کند.

سید اکبر قاسمی با اشاره به اعمال وظیفه انسانی و پاک پزشکان و پرستاران در طول بحران کرونا، افزود: مدافعان سلامت در طول بحران کرونا مجاهدت ویژه کرده و در این مسیر شهدایی والامقام را نیز تقدیم اسلام و انقلاب کرده‌اند‌.

 فرمانده سپاه ناحیه مرکزی رشت با اذعان به اینکه از نزدیک شاهد زحمات کادر بهداشت و درمان بوده‌ایم، گفت: در کنار تلاش مدافعان سلامت در پیش گرفتن اقدامات جهادی دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در حفظ، پایداری سلامت و اعتلای آن بسیار مؤثر بوده که شایسته تقدیر است.

مدافعان سلامت جهادگران خط مقدم هستند

جانشین فرماندهی انتظامی گیلان نیز در این نشست ضمن تقدیر از مدافعان سلامت، گفت: سلامتی حقیقی‌ترین موهبت الهی است و مدافعان سلامت جهادگران خط مقدم هستند.

حسین حسین‌پور با اشاره به جان‌فشانی کادر درمان در طول بحران کرونا، افزود: کادر پزشکی و پرستاری ثابت کرده‌اند‌ در خط مقدم، میان میدان هستند و از بخشیدن جان خود واهمه‌ای ندارند.

سرهنگ حسن‌پور با اشاره به همکاری تنگاتنگ نیروی انتظامی با کادر بهداشت و درمان، تصریح کرد: ۱۹۵ نفر از کادر نیروی انتظامی در طول بحران کرونا جان خود را در عرصه سلامت ازدست‌داده‌اند و ما همچنان باافتخار در خدمت مردم هستیم.

بزرگداشت یاد و خاطره شهید مدافع سلامت دکتر وحید منصف، متخصص طب اورژانس و تجلیل از همسر و فرزند آن زنده‌یاد از بخش‌های شاخص در حاشیه آیین تقدیر از ۴۰ پزشک دانشگاه علوم پزشکی گیلان بود.

انتهای پیام/