عمدی بودن حادثه حریق تالاب انزلی محرز است
عمدی بودن حادثه حریق تالاب انزلی محرز است
استاندار گیلان با اشاره به اطفای بیش از 90 درصد محدوده آتش سوزی در تالاب انزلی گفت: باتوجه به اینکه عمدی بودن حادثه حریق تالاب انزلی محرز است، مقابله جدی با خاطیان و پیشگیری از تحقق سوء نیت‌ها در دستور کار قرار بگیرد

به گزارش تیترگیلان  از رشت، ارسلان زارع ظهر امروز در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان در سالن غدیر استانداری با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای اطفای حریق در تالاب انزلی از ابتدای وقوع حادثه اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد محدوده آتش‌سوزی اطفا شده که با توجه به موقعیت تالاب، امکان استفاده از خودروهای آتش‌نشانی وجود نداشت و ناگزیر به استفاده از بالگرد بودیم.

وی از عمدی بودن حادثه حریق در تالاب انزلی با بررسی دقیق دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضایی و دستگیری دو نفر و اعتراف آنان اشاره و خاطرنشان کرد: سوءنیت افراد برای تصرف اراضی خشک‌شده پس از آتش‌سوزی کاملاً محرز است.

استاندار گیلان بر لزوم اهتمام بیشتر و استفاده از نیروهای خدمات‌رسان دستگاه‌های اجرایی، امنیتی، انتظامی، قضایی، بسیج، هلال‌احمر و سمن‌ها برای اطفای کامل حریق تأکید کرد و افزود: با هر فرد مجرمی که قصد تعدی به تالاب را داشته باشد باید برخورد جدی شود.

وی تالاب انزلی را یکی از تالاب‌های بین‌المللی مهم با برخورداری از گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری و از میراث ارزشمند کشور دانست و با تأکید بر حفاظت جدی از آن‌ها افزود: کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی از سال ۹۸ با جدیت بیشتر طرح احیاء این تالاب را به کارگروه ملی پیشنهاد داد که مصوب شد در یک دوره هفت‌ساله انجام گردد که امیدواریم با تأمین منابع شاهد اجرای طرح‌ها و افزایش سطح آب و احیاء کامل آن باشیم.

نماینده عالی دولت در گیلان بر رصد مستمر نیروهای محیط‌زیست و منابع طبیعی برای جلوگیری از چنین اقداماتی و بررسی دقیق نقشه‌ها برای پیشگیری از تحقق سوءنیت‌ها تأکید کرد.

زارع به مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری دستور داد تا با همکاری اعضای شورای تأمین ضمن ورود جدی میدانی به موضوع و بررسی دقیق، با هرگونه سهل‌انگاری از سوی هر مسؤولی برخورد قانونی شود.

وی با اشاره به اینکه حوادثی از این قبیل در مناطق جنگلی استان با همراهی ماشین‌آلات شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، بسیج، هلال‌احمر در کمترین زمان مهار می‌شود بر لزوم حضور فعالانه محیط‌بانان و پرسنل محیط‌زیست و پیش‌بینی ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز برای مهار چنین حوادثی در حاشیه تالاب انزلی با اولویت اختصاص منابع اعتباری تأکید کرد.

انتهای پیام/