افتتاح ۹ پروژه بهداشتی و درمانی در گیلان با اعتبار حدود ۴۰ میلیارد تومانی
افتتاح ۹ پروژه بهداشتی و درمانی در گیلان با اعتبار حدود ۴۰ میلیارد تومانی
هم‌زمان با پنجمین روز از هفته گرامی داشت دولت 9 پروژه بهداشتی درمانی در گیلان با اعتبار حدوداً 40 میلیارد تومانی در پنج شهرستان استان افتتاح و رسماً به بهره‌برداری رسیدند.

به گزارش تیترگیلان ، ظهر امروز هم‌زمان با پنجمین روز از هفته گرامیداشت دولت، نه پروژه عام‌المنفعه بهداشتی و درمانی استان گیلان به‌صورت ارتباط تصویری توسط دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان و دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان رسماً افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

*افتتاح پروژه‌های بهداشت و درمان گیلان در پنج شهرستان

پروژه‌های حوزه سلامت گیلان امروز در شهرستان‌های رشت، لنگرود، صومعه‌سرا ، فومن و ماسال افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بخش ICU جنرال مرکز آموزشی و درمانی پورسینا رشت

 بخش ICU جنرال ۲۰ تخته مرکز آموزشی و درمانی پورسینا رشت با مساحت ۴۰۰ مترمربع یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی بود که  در رشت افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بخش مراقبت‌های ویژه  مرکز پورسینا رشت از آذرماه سال ۱۳۹۹ آغاز  و در کمتر از هفت ماه آماده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

برای بهره‌برداری از بخش  ICU جنرال مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت،  ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار صرف و برای حداقل ۵۰ نفر نیز شغل ایجادشده است.

*طرح‌های توسعه‌ای دارو و داروخانه‌ای در گیلان

توسعه داروخانه آموزشی دانشکده داروسازی در کلینیک بعثت رشت و ارائه خدمات شبانه‌روزی و تأمین داروهای مرکز شیمی‌درمانی سرپایی استان از دیگر پروژه‌های مورد بهره‌برداری رسیده در رشت بود.

بخش فوق تخصصی داروخانه آموزشی به‌صورت تمام‌وقت جهت ارائه خدمات دارویی به بیماران تحت شیمی‌درمانی در طبقه فوقانی کلینیک بعثت به‌منظور رفاه حال بیماران راه‌اندازی شده است.

استاندارد اتاق تمیز برای آماده‌سازی داروهای سایتوتوکسیک

آماده‌سازی استاندارد داروهای شیمی‌درمانی بر اساس دستورالعمل‌های بین‌المللی در راستای افزایش ایمنی بیمار و کاهش خطاهای دارویی، کاهش مواجهه کارکنان با داروی شیمی‌درمانی، کاهش آلودگی محیط کار و حفظ سلامت همراهان بیمار و درنهایت کاهش آلودگی زیست‌محیطی باید صورت بگیرد.

راه‌اندازی مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم در کلینیک بعثت رشت با اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان

این مرکز هرروز از ساعت ۸ صبح الی ۱۵ ، پاسخ گوی سؤالات علمی بیماران و همکاران کادر درمان به‌صورت رایگان است. مهم‌ترین هدف این مرکز، اطلاع‌رسانی علمی دارویی و ارائه توصیه‌های لازم جهت مصرف صحیح و منطقی دارو به بیماران و ارائه اطلاعات تخصصی به اعضاء کادر درمان ( پزشکان، داروسازان، پرستاران و….) می‌باشد . هدف نهائی این مجموعه ارائه راهکارهایی جهت به‌روزرسانی اطلاعات داروئی همکاران گرامی و حضور به‌عنوان نقطه قابل‌اتکا برای دریافت اطلاعات لازم در مواقع ضروری در مورد فراورده داروئی می‌باشد.

راه‌اندازی کلینیک مشاوره و مراقبت‌های دارودرمانی (MTM)

این کلینیک با نظارت بر تجویز منطقی داروها بر اساس پروتکل‌های درمانی و نوع بیماری و میزان مصرف دارو به مشاوره بیماران ارجاع شده از کلینیک‌های مختلف می‌پردازد. بر اساس تداخلات دارویی تعیین دوز و پایش روند درمان بر اساس عملکرد کبد، کلیه بیمار و رعایت موقعیت فیزیولوژیک بیمار برای دستیابی به بهترین روش درمانی و بیمار ، ارائه آموزش‌های لازم جهت استفاده از قلم‌های انسولین و اسپری‌های تنفسی ازجمله وظایف این کلینیک است. برای ارائه سرویس‌های دارویی در این کلینیک از وجود متخصص فارماکوتراپی استفاده می‌شود.

*بهره‌برداری از بخش اطفال و کلینیک تخصصی شهرستان ماسال

بخش ۹ تخته اطفال و همچنین کلینیک تخصصی با ۱۴ اتاق  در بیمارستان ماسال با مساحت هزار  مترمربع از دیگر پروژه‌هایی بود که امروز با اعتبار هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بخش اطفال بیمارستان ماسال شامل تجهیزاتی همچون ونتیلاتور، تخت احیا، انکوباتور، مانیتور علائم حیاتی، پالس اکسیمتر، وارمر نوزاد، تخت بستری اطفال، برانکارد و تخت معاینه است.

علاوه بر بخش اطفال و کلینیک تخصصی بیمارستان ماسال، یک پاویون ۸۵ مترمربعی ویژه پزشکان نیز در این بیمارستان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

*بهره‌برداری از چهار طرح اکسیژن‌رسانی در گیلان

سیستم اکسیژن‌رسانی ۶۰۰ لیتری در سالن اورژانس پشتیبان سایت لاکان رشت با اعتبار سه میلیارد تومان، اکسیژن ساز دوم بیمارستان امام خمینی (ره) صومعه‌سرا با اعتبار سه میلیارد تومان، اکسیژن ساز دوم بیمارستان شهید حسین پور لنگرود با اعتبار سه میلیارد تومان و همچنین اکسیژن ساز مرکز سوانح و سوختگی ولایت رشت با اعتبار سه میلیارد تومان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

*بهره‌برداری از خانه بهداشت گشت رودخان فومن

خانه بهداشت جدیدالاحداث گشت رودخان فومن نیز یکی دیگر از طرح های حوزه بهداشتی بود که امروز به بهره‌برداری رسید.

خانه بهداشت گشت رودخان ۱۱۰ مترمربع مساحت دارد و برای احداث و بهره‌برداری از آن‌یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار صرف شده است.

گفتنی است؛ برای احداث و بهره‌برداری از  پروژه های عام‌المنفعه بهداشتی و درمانی گیلان، حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.