جان‌باختن یک نفر در ۶ کیلومتری راه آهن رشت
جان‌باختن یک نفر در ۶ کیلومتری راه آهن رشت
مدیرکل راه آهن شمال ۲، خبر مرگ یک نفر در در ۶ کیلومتری ایستگاه راه آهن رشت را تأیید و بدون تشریح ابعاد بیشتر این سانحه گفته که قطار به عابر پیاده برخورد کرده است.

به  گزارش تیتر گیلان از رشت، دو روز پیش در سکوت خبری، فردی در خط ریلی رشت قزوین کشته شد که هنوز دلیل مرگ و جزییات بیشتری از آن حادثه از سوی هیچ مراجعی اعلام نشده است.

غلامحسین ولدی، مدیرکل راه آهن شمال ۲ در پاسخ به اینکه این اتفاق چگونه رقم خورده یا اینکه این مرگ خودکشی بوده یا برخورد عادی، تنها گفته است که در ۶ کیلومتری ایستگاه راه آهن رشت در بلاک رشت _ سراوان قطار به عابر پیاده برخورد کرده است.

مدیرکل راه‌آهن شمال ۲ گفته تشخیص اینکه خودکشی بوده یا برخورد عادی، بایستی توسط مراجع ذیصلاح بررسی و اعلام شود.

حریم خط آهن موضوع مهمی است که نحوه ورود آن محل مناقشه و بحث است، مردم می‌گویند حاشیه ریل در محدوده مناطق مسکونی باید فنس کشی یا با پایش‌های هوشمندانه کنترل شود اما راه‌آهن معتقد است این کار معقولانه نیست چرا که نمی‌توان کل مسیر ریلی را حصار کشید.

وقتی از ولدی سوال می‌شود که متوفی چگونه به حریم راه‌آهن ورود کرده بیان می‌کند که «عابر از محل غیرمجاز در حال عبور بوده است» گویا محل‌های مجاز تردد و عبور عابرین در مقطعی از ریل عادی است.

مرگ عابر پیاده در ۶ کیلومتری راه‌آهن اولین بار نیست که رخ داده بلکه شمار زیادی از اهالی همسایه ریل، احشام خانگی از جمله گاوهای خود را نیز قربانی تردد قطار کرده‌اند‌.

مدیرکل راه‌آهن شمال ۲ در پاسخ به اینکه چرا حاشیه خطوط ریلی گیلان امن نیست؟ و مشابه این سانحه بارها برای گیلانیان رخ داده و مردم حاشیه راه آهن ضررهای مالی دیدند پاسخی کوتاه داده و گفته که «مطابق قوانین و مقررات، ورود به حریم راه آهن ممنوع است».

تجربه نشان داده در مواقعی که خطر مشاهده می‌شود، لوکوموتیوران باید ابتدا سوت خطر قطار را به صدا درآورد و عامل مخاطره‌آمیز را از در حرکت بودن قطار آگاه کند.

مدیرعامل راه‌آهن شمال ۲ در پاسخ به اینکه چطور لوکوموتیوران عابر را از حضورش مطلع نکرده یا ترمز نکرده و در صورتی که ترمز کرده چرا متوقف نشده، گفته است: «مطابق بررسی بعمل آمده لوکوموتیوران پس از رویت عابر اقدام به نواختن سوت قطار نموده و ترمز کرده است».

با فرض صحیح بودن بررسی‌های به عمل آمده از سوی راه آهن، در چنین شرایطی که طبیعتاً حداقل در یک کیلومتری از عامل مخاطره‌آمیز اقدام می‌شود، انتظار می‌رود قطار از حرکت باز بایستد اما در عین حال ما شاهد برخورد قطار با عابر هستیم که باید ابعاد فنی‌تری از این سانحه توسط راه‌آهن برای مردم تبیین و تشریح شود.

کمتر از سه سال است که سوت قطار در گیلان شنیده شده و بیش از اینکه این شبکه حمل و نقل موجب خوشحالی گیلانیان، مردم ایران و تجار و بازرگانان داخلی و خارجی باشد، مردم حاشیه ریل را رنجانده و این مرگ دلخراش نمکی بر روی زخمشان بوده است.

استفاده ایمن از خط ریلی راه‌آهن به ویژه در سال‌های ابتدایی نیازمند آموزش مستمر فرهنگ ایمنی برای مردم بوده و باید متولیان حمل و نقل ریلی به این مهم بیشتر بپردازند و از تمام ظرفیت‌ها در این آموزش مهم و حیاتی استفاده کنند.

به نظر می‌رسد راه آهن گیلان در حد مطلوب آموزش‌های ترویجی فرهنگ ایمنی ریل را جدی نگرفته و آن را مستمرا اجرا نکرده است.

مدیرکل راه‌آهن شمال ۲ در پاسخ به اینکه چرا فرهنگ‌سازی ایمنی عابرین برای مجاورین ریل انجام نمی‌شود و اگر انجام شده چرا محسوس نیست و یا کم رنگ هست، گفته: در زمینه فرهنگ‌سازی اقدامات بسیار زیادی از قبیل تشکیل کمیته فرهنگ‌سازی و حضور اعضای کمیته در میان اهالی روستاها حاشیه خطوط راه‌آهن، انعقاد تفاهم‌نامه با آموزش و پرورش استان گیلان و حضور در مدارس حاشیه خطوط ریلی، پخش بروشور و کلیپ‌های ایمنی، برگزاری جلسه با تمامی بخشداران و دهیاران منطقه در خصوص اشاعه فرهنگ عمومی ایمنی، نصب تابلو و بنرهای هشدار دهنده در روستاها و طول خطوط راه‌آهن شناسایی مناطق پر خطر و ارائه موارد احتیاطی به راهبر قطار، اعزام درزین پیشرو به منظور ایمن‌سازی مسیر، اعزام راهبان در کل مسیر، ساخت و انتشار کلیپ و موشن گرافی موارد ایمنی راه‌آهن در فضای مجازی و صداوسیما و یا انتشار قوانین و مقررات ایمنی در رسانه‌ها انجام شده است.

راه‌آهن و قطار برای گیلان گرچه آرزوی دیرینه بوده و بخشی از گیلانیان خوشبختانه با تلاش دولت به این آرزو دست یافته‌اند اما نباید فراموش شود که در راستای تحقق آرزوی آنها، امنیت آنها با مخاطراتی همراه شود.

آموزش مستمر و چهره به چهره، تولید محتوای انگیزشی و کاربردی برای همسایگان و مجاورین ریل، ایمن‌سازی و فنس‌کشی محدوده‌های پرتردد حریم ریل از جمله در تقاطع محلی و آگاه‌سازی مردم و روستاییان با آشکارسازی نقاط تلاقی خطر می‌تواند از بروز تلفات مالی و جانی در خطوط ریلی پیشگیری کند.

انتهای پیام/