پسماند غفلتی دردناک برای گیلان/ سنگینی عقب‌ماندگی مانع پیشرفت شده است
پسماند غفلتی دردناک برای گیلان/ سنگینی عقب‌ماندگی مانع پیشرفت شده است
نماینده مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله پسماند به‌عنوان یکی از موضوعاتی که مدیریت شهری ناموفق عمل کرده است گفت: عقب‌ماندگی‌ها در حوزه پسماند به‌گونه‌ای است که جبران عقب‌ماندگی روند پیشرفت را محسوس نمی‌کند و سنگینی عقب‌ماندگی، پیشرفت پسماند را تحت شعاع قرار می‌دهد.

به گزارش تیتر گیلان، سید علی آقازاده امروز در جمع با خبرنگاران با اشاره به اهمیت افزایش بهره‌وری کشاورزی و زمینه‌های ارتقای کشاورزی اظهار کرد: کشاورزی یکی از موضوعات مهمی است که در مجلس به‌ویژه در کمیسیون کشاورزی مطرح بوده و موضوعاتی ازجمله خرید تضمینی، افزایش سطح تولید، پشتوانه تولید و تجهیزات و مراودات تکنولوژی‌های کشاورزی و همچنین تعامل کشاورزی با دیگر کشورها مورد بررسی قرارگرفته است.

وی با اشاره به تقویت شدن ساختار و تکلیف دولت برای ارتقای کشاورزی، خودکفایی، صادرات و عدم تغییر کاربری به تناسب تولید گفت: کشاورزی یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد و اشتغال است و گیلان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اضلاع تولید برنج باید به لحاظ تکنولوژی مکانیزه اقداماتی صورت داده تا افزایش محسوس در سطح تولید رقم بخورد.

نماینده مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس به لحاظ افزایش پشتیبانی‌ها و اعتبارات برای اجرای پروژه‌های در دست اقدام برنامه‌هایی را در نظر گرفته است تصریح کرد: متأسفانه امسال  در نهاده‌های کشاورزی با مشکلاتی مواجه بودیم که سطح تولید و هزینه‌های تولید را تحت شعاع قرار داد.

وی با بیان اینکه مشکل نهاده‌های کشاورزی و منابع آبی زنجیره تولید برای کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است،  گفت: کمبود منابع آبی یکی از موضوعاتی است که امسال با آن مواجه بوده و شرایط سخت خشک‌سالی را تجربه می‌کنیم، گیلان به‌عنوان قطب تولید برنج بوده و برنج هم نیاز به آب دارد.

آقازاده با بیان اینکه مسؤولان مربوطه باید برای مشکل کم‌آبی راه چاره‌ای بیندیشند افزود: مسئله چاه، لاینینگ چاه‌ها آب‌بندان‌ها  می‌تواند بخشی از مشکلات را کاهش دهد لذا مسؤولان باید خود را در کنار کشاورزان  بدانند تا باری از مشکلات آنان کم شود.

نماینده مردم شهرستان رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله پسماند به‌عنوان یکی از موضوعاتی که مدیریت شهری ناموفق عمل کرده است خاطرنشان کرد: استان گیلان به‌عنوان استانی که زرخیز بوده و به لحاظ طبیعی و نعمت‌های خدادادی باید در حوزه گردشگری شاخص باشد مسائلی همچون پسماند و مشکلات محیط زیستی موانع زیادی را برای استان ایجاد کرده است.

آقازاده با تأکید بر اینکه مشکلات حوزه پسماند یک غفلت دردناک برای استان است گفت: تخریب رودخانه‌ها و عدم ساماندهی پسماندهای سراوان از مشکلاتی است که باید هرچه سریع‌تر برطرف شود در این مدت  تجهیزات و اعتبار وجود داشت اما مدیریت درست صورت نگرفت با پیگیری‌ها اعتباراتی را مشخص‌شده است، اگرچه اعتبار وجود دارد و روند کار مثبت است اما عقب‌ماندگی‌ها به‌گونه‌ای است که جبران عقب‌ماندگی روند پیشرفت را محسوس نمی‌کند  و سنگینی عقب‌ماندگی، پیشرفت را تحت شعاع قرار می‌دهد.

نماینده مردم رشت  و خمام در مجلس با  اشاره به حریم کمربندی خمام به‌عنوان یکی از دغدغه‌های مالکان گفت: این موضوع نیز یکی از تأکیدات ماست تا هر چه سریع‌تر ساماندهی شود و این ساماندهی از طریق وزارت راه  و بنیاد مسکن مراحل طراحی را طی خواهد کرد، پیگیری‌ها نشان می‌دهد که حدود ۷۰ درصد طرح در حال اجراست داخل شهرستان‌های بخش جنوبی کمربندی ۱۳۰ متر فاصله دارد و بیشترین مشکل را ایجاد کرده که در سطح ملی و استانی در حال پیگیری است، تلاش می‌کنیم تا پایان سال تعیین تکلیف شود.

آقازاده ضعف مدیریت شهری در اجرای طرح جامع و تفصیلی کمربندی رشت را از موضوعات طولانی شدن کمربندی رشت دانست و افزود: مراحل طراحی در حال طی شدن است و این مسئله بودجه دو هزار میلیاردی می‌خواهد که برآورد شده و باید برای این پروژه در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/