کاهش ۹۰ درصدی ورودی آب به سد سفیدرود
کاهش ۹۰ درصدی ورودی آب به سد سفیدرود
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان با بیان اینکه در حال حاضر مخزن سد سفید رود 850 میلیون متر مکعب ذخیره دارد، از کاهش 90 درصدی ورودی آب به سد سفید رود خبر داد.

به گزارش تیتر گیلان، وحید خرمی امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش ۹۰ ورود آب به سد سفیدرود اظهار کرد: در حال حاضر ۲۶ مترمکعب بر ثانیه آب وارد سد سفیدرود می‌شود درحالی‌که در مدت مشابه سال گذشته این میزان ۲۶۷ مترمکعب بر ثانیه بوده است.

وی علت کاهش ورود آب به سد سفیدرود را کاهش نزولات جوی و نبود پوشش برفی در بالادست عنوان کرد و افزود: حجم ذخیره آب در مدت مشابه سال گذشته یک هزار و ۹۲ میلیون مترمکعب بوده که کاهش ۲۲ درصدی را هم‌اکنون نشان می‌دهد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اجرای نوبت‌بندی آبگذاری کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود، گفت: بر اساس برنامه، آب کانال چپ سد سنگر (اراضی مناطق مرکزی گیلان) از صبح روز ۲۹ اردیبهشت‌ماه به مدت چهار روز قطع و سپس به مدت هشت روز آبگذاری خواهد شد.

خرمی با بیان اینکه تحقق کامل برنامه لایروبی انهار و زهکش‌ها نیازمند به لایروبی است، افزود: تاکنون بیش از ۵۰۰ کیلومتر از انهار و زهکش‌های نیازمند به لایروبی در استان لایروبی شده است.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان باید تقویم زراعی تدوین‌شده را رعایت کنند، گفت: کشاورزان هر چه سریع‌تر باید اقدام به نشاکاری برنج کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تأکید بر ضرورت حفظ ایمنی در حرایم رودخانه‌ها و کانال‌های آب تصریح کرد: با توجه به گرم شدن هوا و همچنین افزایش جریان رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری به‌منظور تأمین آب کشاورزی، جهت جلوگیری از بروز هرگونه خسارات جانی و مالی احتمالی، شهروندان گرامی از نزدیک شدن به بستر و حریم رودخانه سفیدرود و کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبی جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/۸۴۰۰۷