مارهای مشاهده شده در بندر انزلی سمی نیستند
مارهای مشاهده شده در بندر انزلی سمی نیستند
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بندرانزلی از غیر سمی و بی خطر بودن مارهای مشاهده شده در این شهرستان خبر داد.

به گزارش تیتر گیلان، سید فرشید فلاح در رابطه با اخبار رسیده مبنی بر مشاهده مارهای غیربومی در محوطه بندری و بلوار انزلی اظهار داشت: با اعزام تیم کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان به محل تجمع مارها در سواحل بندرانزلی، علت افزایش بی از حد این مارها مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

فلاح با اشاره به بومی بودن این مارها ادامه داد: طبق بررسی کارشناسان تمامی مارهای مشاهده شده در این ناحیه از نوع مار چلیپر یا Natrix tessellata که یک نوع مار آبی بوده و خطری برای شهروندان ندارد و کاملا غیرسمی است.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست بندرانزلی فصل زاد و ولد مار چلیپر را یکی از دلایل رویت بیش از حد این جانور عنوان کرد و افزود: علت افزایش قابل توجه این نوع مار آبی ایجاد یک زیستگاه مطلوب و وجود منابع غذایی کافی اعم از بچه ماهی، موش و… در منطقه موج شکن انزلی می باشد.

وی افزود: سایز این مار بستگی به محیط زندگی و رژیم غذایی دارد و طبق مشاهدات و بررسی های صورت پذیرفته طول این مار گاها به ۱٫۲ متر و وزن آن به حدود ۷۰۰ گرم می رسد.

حسین علی نژاد رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در این خصوص اظهار داشت : مار های زنده گیری شده  بر اساس کلیدهای شناسایی ، تشخیص نوع گونه و سمی و غیر سمی بودن آن مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود : کلیه مار های زنده گیری شده از نوع مار آبی چلیپر با نام علمی   Natrix tessellata و با طول حداکثر ۱۲۰ سانتیمتر بومی مناطق تالابی و رودخانه های استان گیلان و کاملا غیر سمی میباشند و خطر جدی برای شهروندان محسوب نمیشوند. (برای اطمینان و تایید تشخیص ، تصاویر  مربوطه از طریق شبکه مجازی در اختیاراستادان دانشکده محیط زیست و منابع طبیعی دانشگاه قرار گرفت  ، که ایشان نیز تشخیص کارشناسی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان را مورد تایید قرار دادند) .

علی نژاد در پایان گفت :  گونه مار آبی چلیپر گونه بومی مار در حوزه تالاب انزلی  بوده که با وجود پناه ، غذا و امنیت (نداشتن شکارچی طبیعی ) و شرایط مناسب زاد اوری در محدوده اسکله تراکم جمعیتی آن در این منطقه زیاد شده و با توجه به اینکه این گونه شناگر خوبی در آب می باشد به راحتی در محدوده بندری جابجا شده و گستره انتشار خود در این محدوده را افزایش داده است.

 

انتهای پیام/