طرح بهارستان با جدیت در گیلان اجراء خواهد شد
طرح بهارستان با جدیت در گیلان اجراء خواهد شد
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان به تشریح جزئیات طرح جهادی بهسازی شبکه‌ برق روستاها ( بهارستان) در گیلان پرداخت و گفت: طرح بهارستان با جدیت در گیلان اجراء خواهد شد.

به گزارش تیتر گیلان، محمد اسماعیل هنرمند امروز در جمع خبرنگاران با بیان یانکه شرکت توزیع برق گیلان وظیفه خدمت رسانی به جمعیت روستایی بالغ بر۹۵۰ هزار نفر در سراسر استان را برعهده دارد، اظهار کرد: بخش زیادی از شبکه های برق رسانی به روستاها باتوجه به نوع آب و هوا و اقلیم منطقه از قدمت و به طبع از فرسودگی بالایی برخوردار هستند.
هنرمند اضافه کرد: عدم اجرای کامل طرح‌های هادی روستایی از سوی متولیان امر طی سال‌های اخیر، سبب قرارگیری شبکه برق در معابر و مزارع روستاها شده و مشکلاتی را برای روستائیان عزیز ایجاد کرده است، لذا صنعت برق در راستای حمایت و کمک به روستائیان عزیز برنامه بهسازی و تقویت شبکه برق روستاها را در دستورکار قرارداده است.
مدیرعامل توزیع برق گیلان تصریح کرد: بمنظور اجرای طرح بهارستان در سطح استان در پنج محور “جابجایی و مقاوم سازی پایه های برق معابر روستایی” ، “اصلاح و احداث روشنایی معابر عمومی در روستاها” ، “تقویت شبکه و تامین ولتاژ مطمئن مشترکین روستاها” ، “اصلاح فرسودگی شبکه از جمله پایه و سیم” و “باز آرایی و تعدیل بار فیدرهای فشار  ضعیف شبکه های روستایی” برنامه ریزی صورت پذیرفته است .
وی تاکید کرد : اجرای این ۵ برنامه مجموعاً جمعیتی معادل ۲۲۸۱۹۹ نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد و طی آن ۶۳۶۱ جابه جایی پایه های برق، ۳۸۹۱ کیلومتر اصلاح شبکه، ۹۲۸۷ روشنایی معابر و احداث ۳۶۱ ترانسفورماتور با ظرفیت ۳۵۴۷۰ کیلوولت آمپر اجرایی خواهد شد.
هنرمند گفت: برای اجرای موارد مذکور در قالب طرح جهادی بهسازی شبکه‌ برق روستاها ( بهارستان) به ۲٫۹۸۷٫۶۷۰ میلیون ریال اعتبار نیاز می باشد.
وی افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ و در راستای افزایش پایداری شبکه های توزیع برق روستایی، ۵۰ کیومتر از شبکه فرسوده و مسی با کابل خودنگهدار با اعتباری معادل ۷۰ هزار میلیون ریال جایگزین شده است.
مدیرعامل توزیع برق گیلان اظهار داشت: همچنین از ابتدای سال جاری و برای تامین برق ۱۵۹۵ تک خانوار روستایی فاقد برق با اعتباری معادل ۶۲۴۰۰ میلیون اقدام شده است.
هنرمند درخصوص محرومیت زدایی و عدالت محوری و  برخورداری از نعمت برق عنوان کرد : تمامی روستاهای  بالای ۱۰ خانوار  استان که مشکل دریافت مجوز از منابع طبیعی را ندارند برق دار شده اند و در همین راستا با انجام کارهای مطالعاتی و جذب اعتباری معادل ۹ میلیارد تومان در سال جاری ۱۱ روستا به صورت فتوولتائیک برق دار خواهد شد
هنرمند در پایان گفت: براساس اعلام وزارت نیرو با توجه به گشایش‌های ایجاد شده در تبصره‌های ۶ و ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، برنامه بهسازی و تقویت شبکه برق ۱۰‌هزار روستا تدوین و تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و امید است با حمایت نمایندگان مجلس، امکان بهسازی و تقویت شبکه برق در تمامی روستاهای کشور طی برنامه ۵ ساله فراهم شود.