افزایش رد صلاحیت شدگان انتخابات شورای شهر و روستا در گیلان نسبت به دوره قبل
افزایش رد صلاحیت شدگان انتخابات شورای شهر و روستا در گیلان نسبت به دوره قبل
سخنگوی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای گیلان با اشاره به رد صلاحیت ۳۷۵ داوطلب، گفت: شاهد رشد رد صلاحیت ها نسبت به دوره گذشته هستیم.

به گزارش تیتر گیلان، جبار کوچکی نژاد شامگاه یکشنبه در برنامه «امی انتخاب»، با بیان اینکه قانون ظرفیتی ایجاد کرده تا مردم در تعیین سرنوشت خود دخالت داشته باشند، گفت: در انتخابات مشارکت مردم بسیار مهم است و ملت ایران تاکنون مشارکت خوبی در انتخابات مختلف داشتند و با وجود مشکلات اقتصادی پای نظام می‌مانند چرا که این انتخابات یک ظرفیت برای کشور است.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با اشاره به اینکه شورای روستاها در مجموع عملکرد موفقی در حوزه عمران و آبادانی و انتخاب دهیار داشتند، افزود: شوراهای شهر در گیلان عملکرد موفقی نداشتند و مردم نیز چنین عقیده‌ای دارند در حالی که اگر آنها به وظایف خود به درستی عمل کنند کار نمایندگان نیز راحت‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه ارزیابی کاندیدا صرفاً محلی نیست، اضافه کرد: عملکرد ضعیف و رفتار نامناسب اعضای شورای شهر رشت در کشور نمونه ندارد و امیدوارم مردم در انتخابات آتی در این خصوص تجدید نظر کنند.

سخنگوی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا استان گیلان ادامه داد: در خاتمه کار هیئت‌های اجرایی و نظارتی هستیم و ۱۷ هیئت نظارت مستقر در گیلان فرآیند انتخابات را پیگیری می‌کنند و رد صلاحیت‌ها اعلام شده است و افراد رد صلاحیت شده ۴ روز فرصت اعتراض دارند.

کوچکی نژاد با بیان اینکه هیئت نظارت شهرستان به همراه هیئت اجرایی در امر صلاحیت کاندیدا اظهار نظر می‌کنند، گفت: تلاش داریم فشارهای بیرونی بر روند صلاحیت‌ها تأثیر نداشته باشد و نمایندگان تلاش می‌کنند قانون اعمال شود.

وی ادامه داد: نقش اصلی در تأیید صلاحیت‌ها بر عهده دستگاه قضائی و امنیتی است و ما از آنها استعلام می‌گیریم و طبق چارچوب‌های مشخص شده درباره تأیید یا رد صلاحیت افراد تصمیم گیری می‌شود.

سخنگوی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا استان گیلان با بیان اینکه برخی افراد رد صلاحیت شده به جای اعتراض قانونی، جنجال آفرینی می‌کنند، گفت: باید اجازه دهیم فرآیند قانونی طی شود البته اعتراض حق هر فردی است و اگر اقدام غیرقانونی و اعمال نظر شخصی و قانونی در تأیید صلاحیت افراد شود با آن برخورد می‌کنیم.

کوچکی نژاد با اشاره به اینکه در دوره‌های قبل در بحث تأیید صلاحیت‌ها اهمال‌هایی می‌شد و ضعف عملکرد شورای شهرها باعث شد که به ضعف نظارت خود پی ببریم، تصریح کرد: تجربه به ما ثابت کرد باید در تأیید صلاحیت‌ها جدیت بیشتری به کار برد زیرا عده‌ای با رابطه بازی حق دیگران را ضایع می‌کنند.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با بیان اینکه از هزار و ۷۵۹ نفر داوطلب شرکت در انتخابات، حدود ۳۷۵ نفر رد صلاحیت شدند، بیان کرد: نسبت به دوره گذشته، تعداد بیشتری افراد رد صلاحیت شدند.