«کم‌آبی» رئیس سازمان مدیریت بحران را به گیلان کشاند
«کم‌آبی» رئیس سازمان مدیریت بحران را به گیلان کشاند
در پی کاهش منابع آب زراعی در گیلان ازجمله در سد سفیدرود که منابع آب پشت سد به حدود یک‌سوم رسیده، نجار رئیس ستاد مدیریت بحران کشور به گیلان سفر کرد و در جریان تنش آبی استان قرار گرفت.

به گزارش تیتر گیلان، پیش از ظهر امروز نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران گیلان با حضور نجار، معاون وزیر و رئیس ستاد مدیرت بحران کشور در سالن اجلاس اداره کل مدیریت بحران استان با موضوع محوری تأمین آب کشاورزی برگزار شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست با بیان اینکه در تلاش هستیم که در حد و اندازه بودجه کشور کاری انجام دهیم، اظهار کرد: سال گذشته یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان از سوی وزارت نیرو در بخش‌های مختلف برای کاهش تنش آب تخصیص داده شد و ازاین‌رو از اعتبارات ردیف سازمان‌ها نباید غفلت شود چراکه گاهاً حتی یک‌دهم از این ردیف بودجه‌ها جذب نمی‌شود.
اسماعیل نجار با اشاره به اینکه اعتبارات سال گذشته اختصاص‌یافته به گیلان جذب نشده، افزود: در بخش کشاورزی خسارت از طریق صندوق توسعه کشاورزی میسر می‌شود که دولت امسال سه هزار میلیارد تومان به این صندوق کمک می‌کند.
وی با بیان اینکه سازمان مدیریت بحران در سال ۹۸ پنج هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان از برنامه‌وبودجه درخواست کرد که تنها ۳۰۰ میلیارد تومان برای آن کنار گذاشته شد، گفت: برای امسال حدود هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از برنامه‌وبودجه درخواست کردیم اما ۶۰۰ میلیارد تومان کنار گذاشته شد.
رئیس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه برای حل معضل خشک‌سالی و رانش در گیلان، در حال تهیه گزارش با توجه به برنامه‌های جهانی هستیم تا بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم، تصریح کرد: نمی‌توان مردم را از سرزمین خود جدا کرد لذا باید برنامه جامعی برای مقابله با رانش تهیه شود.
استاندار گیلان نیز در این نشست با اشاره به نقش کشاورزی در توسعه استان، اظهار کرد: کشاورزی نقش محوری در اشتغال و توسعه گیلان دارد و ازجمله ارکان مهمی است که امنیت غذایی استان و کشور را تأمین می‌کند.
ارسلان زارع با بیان اینکه ۱۰ درصد محصول غذایی کشور حاصل تلاش کشاورزان گیلانی است، افزود: ۹۰ درصد چای کشور در گیلان تولید می‌شود و ۳۰ درصد برنج نیز حاصل تلاش کشاورزان استان است.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه این استان در تولید ۲۰ قلم انواع تولیدات محصولات کشاورزی در بین استان‌ها جایگاه ممتاز اول تا پنجم را دارد، گفت: ضروری است همچون سال‌های گذشته و به‌حسب شرایط خشک‌سالی، با همکاری و استفاده از ظرفیت مردم در مقابله با تنش آبی کمترین آسیب متوجه کشاورزان شود.
زارع با بیان اینکه گیلان از استان‌های حادثه‌خیز بوده که وقوع آن خاص یک دوره زمانی مشخص نیست، افزود: از ظرفیت بسیج و سپاه و سازمان‌های مردم‌نهاد جهت کنترل آسیب‌های ناشی از حوادث استفاده می‌شود.
استاندار گیلان با اشاره به کاهش نزولات جوی به‌ویژه باران، گفت: در استان به‌طور متوسط نسبت به سال قبل ۳۷ درصد کاهش بارندگی داریم که قطعاً مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.
رئیس ستاد مدیریت بحران گیلان به کاهش دبی سد سفیدرود و افزایش دما نیز اشاره کرد و گفت: آب موردنیاز کشاورزی در گیلان سه میلیارد مترمکعب بوده درحالی‌که موجودی فعلی یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است لذا پیشنهاد می‌کنم برای رهاسازی ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب سد سفیدرود در خرداد و تیر برنامه‌ریزی شود.
نماینده مردم رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی نیز در این با اشاره به وجود دو بحران بزرگ در کشور، اظهار کرد: بحران‌های کرونا و اقتصاد مردم را به‌شدت درگیر کرده است.
جبار کوچکی نژاد با بیان اینکه مردم طاقت بحران خشک‌سالی را ندارند، بیان کرد: حال مردم خوب نیست و به‌ویژه در روستاها به‌شدت از وضعیت فعلی عصبانی هستند.
عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت با اشاره به اینکه بیش از ۳۵ سد بالای سفیدرود ساخته‌شده که اصولی نبوده است، افزود: تنها مدیریت سد سفیدرود به استان مربوط است و معضل سایر سدها باید در سطح کشور حل شود.
وی با بیان اینکه اگر آب از نهم رهاسازی شود، از ۱۵ اردیبهشت به رشت می‌رسد و عملاً دچار گرفتاری می‌شویم، گفت: شرق و غرب استان از چشمه‌ها بهره می‌گیرد اما رشت چشمه و رودخانه ندارد و تنها به سفیدرود وابسته است.
کوچکی نژاد بیمه محصولات کشاورزی را نیز از ضروریات برشمرد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۵ درصد مزارع کشاورزی استان بیمه هستند و ۱۱۵ میلیارد تومان منابع برای بیمه اراضی کشاورزی نیاز داریم.
انتهای پیام/