رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از نهایی شدن مقدمات استقرار یک دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز در مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت خبر داد و گفت: با استقرار دستگاه آنژیوگرافی مغز در این مرکز، پروسه درمانی بیمارانی که به علت انسداد عروق مغزی دچار سکته می شوند، ارتقاء می یابد.

به گزارش تیتر گیلان، امروز دکتر ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از محل جانمایی آنژیوگرافی عروق مغز در مرکز آموزشی درمانی پورسینا بازدید کرد.
وی در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت دستگاه آنژیوگرافی مغز، اظهار کرد: مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت علیرغم اینکه تنها مرکز ترومای استان می باشد، سالانه بسیاری از بیماران به علت انسداد عروق مغزی دچار سکته مغزی می شوند که برای درمان به این مرکز مراجعه می‌کنند، که اگر در ساعات اولیه عروق مسدود شده آنها باز شود آثار مخرب سکته مغزی درآنان باقی نمی ماند و این بیماران می توانند به زندگی طبیعی خود بر گردند.
دکتر سالاری با بیان اینکه به علت نبود دستگاه آنژیوگرافی مغز در مراکز دولتی استان، در روند ارائه خدمات درمانی بیماران نیازمند اخلال ایجاد می‌شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه اساتید توانمند و حاذقی در رشته جراحی اعصاب و نورولوژی در این مرکز در حال فعالیت هستند، اما به دلیل نبود این دستگاه امکان تشخیص و بازکردن عروق مسدود شده بیمارانی که دچار تروما و یا سکته‌های مغزی می‌شدند در این مرکز دانشگاهی ممکن نبود و به ناچار بیماران باید برای تشخیص و درمان گرفتگی عروق مغزی به بخش خصوصی یا سایر استان ها اعزام می‌شدند که این امرنه تنها سبب از دست دادن زمان طلایی درمان اینگونه بیماران می شد، هزینه های گزافی هم دست مردم می گذاشت.
وی با اذعان به اینکه وجود دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز در مرکز دانشگاهی پورسینا بسیار برای مردم اهمیت دارد و در جهت تکمیل پروسه درمانی بیماران سکته کرده است، افزود: سیستم خدمات درمانی یکپارچه، منسجم و پیوسته می‌تواند علاوه بر تسریع در ارائه خدمات، افزایش رضایت‌مندی بیماران و پزشکان را دربرداشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تأمین منابع مورد نیاز برای دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز مرکز آموزشی درمانی پورسینا رشت، گفت: اعتبار خرید این دستگاه آنژیوگرافی، از محل اعتبار یک میلیارد یورویی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مقابله با ویروس کرونا در فروردین‌ماه سال گذشته برای برداشت از صندوق ذخیره ارزی موافقت فرمودند و به‌صورت صددرصدی از سوی سازمان برنامه‌وبودجه به دانشگاه علوم پزشکی گیلان اختصاص یافته است.
دکتر سالاری با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای استقرار و بهره‌برداری از دستگاه آنژیوگرافی عروق مغز بیمارستان پورسینا در حال نهایی شدن است، گفت: امیدواریم ظرف ماه آینده این دستگاه پیشرفته دربیمارستان پورسینا استقرار و بخش آنژیو گرافی عروق مغزی در این مرکز راه اندازی شود تا بیماران نیازمند از خدمات آن استفاده کنند.
وی همچنین بر تلاش شبانه‌روزی در جهت افزایش زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی در گیلان تأکید کرد و گفت: شرط ارتقای شاخص‌های سلامت، پیگیری خستگی‌ناپذیر و مستمر است و همه باید تلاش کنند تا بیمار جز درد بیماری رنج دیگری نداشته باشند.