کوه رنج برنج‌کاران شمال با افزایش قیمت کود/ بیم کاهش تولید از یک‌سو، تهدید امنیت غذایی از سوی دیگر
کوه رنج برنج‌کاران شمال با افزایش قیمت کود/ بیم کاهش تولید از یک‌سو، تهدید امنیت غذایی از سوی دیگر
افزایش چند صد برابری قیمت کود شیمیایی نسبت به سال گذشته کشاورزان شمال را به‌شدت نگران کرده و علاوه بر رنج افزایی آن‌ها، امنیت غذایی کشور را به‌نوعی تهدید می‌کند.

به گزارش تیتر گیلان، کشاورزی در استان گیلان یکی از فعالیت‌های اصلی کسب درآمد به‌حساب آمده و کشت برنج در این استان زرخیز‌، از عمده فعالیت‌ کشاورزی مردمان آن است.

کشاورزان گیلانی همه‌ساله در تولید برنج و تأمین این کالای اساسی و استراتژیک در سبد خانوار ایرانی، زحمات فراوانی را متحمل می‌شوند و هرساله مشغله‌ای به دغدغه‌های پرتعداد و بی‌شمار کشاورزان شمالی افزوده می‌شود.

عمدتاً در تمام مناطق گیلان و به بیان آمار در سطح ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی این استان برنج کشت می‌شود و به‌نوعی نخستین فعالیت کشاورزی در گیلان، برنج‌کاری است.

سال گذشته شالی‌کاران گیلانی با تمام رنج‌ها و سختی‌هایی که به جان خریدند و غیرت هزینه کردند، توانستند حدود یک‌میلیون تن برنج که حداقل ۷۰۰ هزار تن آن برنج سفید بود را تولید کنند.

امسال نیز فرآیند کشت برنج در گیلان توسط بهره‌برداران آن آغازشده اما در کنار تمامی رنجهای سال گذشته که دغدغه‌هایی نظیر واردات حین برداشت، بارندگی و بلاست شالی، افزایش دستمزد نیروی کار، کمبود آب و توزیع نامتناسب آن و یا سایر مشکلات بود، ابتدای کار فصل زراعی‌شان با افزایش قابل‌توجه کود شیمیایی روبرو شده است.

کودهای اوره (ازت)، سولفات پتاسیم و فسفات، سه کود شیمیایی موردنیاز برای کشت و پرورش برنج هستند که همه‌ساله در شالیزارهای برنج استفاده می‌شوند و کمبود این کودها هرکدام به هر میزانی علاوه بر رشد و نمو، در مقاومت گیاه برنج در برابر آفات و باردهی‌ آن اثرگذار است.

علیرغم نیاز شدید کشاورزان به کود شیمیایی، در پی تشدید تحریم‌ها و بروز تورم پی‌درپی در بازار و اقتصاد ایران، حالا پی گرانی‌ها به این نهاده کشاورزی رسیده و تأمین آن را برای کشاورزان شالی‌کار و متولیانش‌ که باید برای خرید و حمل آن از ارز استفاده کنند، بسیار سخت کرده است.

آن‌طور که عباس جعفر پور، مدیر تعاون روستایی گیلان مطرح کرده بخش اعظم کود مصرفی در اراضی شالی‌کاری استان کود اوره هست و خوشبختانه افزایش قیمت چندانی نداشته و تا حد قابل قبولی در دسترس کشاورزان قرار دارد.

به گفته وی، قیمت کود اوره در سال گذشته حدوداً ۵۴ هزار تومان بود اما امسال برای تهیه همان کود باید کشاورز ۶۵ هزار تومان پرداخت کنند.

مدیر تعاون روستایی گیلان همچنین گفته که کشاورزان برای تهیه کود ۵۰ کیلویی سولفات پتاسیم در سال گذشته حدوداً ۱۱۷ هزار تومان باید پرداخت می‌کردند اما امسال برای تهیه همان میزان کود باید ۵۳۴ هزار تومان پرداخت کنند.

به گفته وی، قیمت هر کیسه کود ۵۰ کیلویی فسفات نیز در سال گذشته حدود ۸۶ هزار تومان بود اما امسال کشاورز برای تأمین همین میزان کود باید هزینه‌ ۴۲۳ هزارتومانی را متقبل شود.

افزایش قیمت ۳۹۳ درصدی در تهیه کود فسفات، افزایش ۳۵۶ درصدی قیمت کود سولفات پتاسیم و یا افزایش حدود ۲۰ درصدی در تهیه کود اوره امروزه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش‌روی کشاورزان شالی‌کار شمال هست که کمرشان پیش از اینکه وارد گِل بشوند و کاشت و داشت را شروع کنند، خمیده شده است.

به گفته سید علی موسوی، معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان برای هر یک هکتار اراضی شالی‌کاری نیاز به ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم کود سولفات پتاسیم (پتاس)، ۱۵۰ کیلو کود اوره و همچنین ۵۰ کیلوگرم فسفات لازم است.

با احتساب نیاز ۱۰۰ کیلویی هر هکتار اراضی شالی‌کاری استان به کود حداقل ۲۳۸ هزار کیلوگرم کود پتاس، ۳۵ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم کود اوره و همچنین حدود ۱۲ هزار کیلوگرم کود فسفات لازم است.

آن‌طور که معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گفته تاکنون سه هزار تن فسفات، سه هزار تن پتاس و همچنین ۳۰ هزار تن اوره به استان جذب‌شده است در حالیکه طی سال زراعی پیش، پنج هزار تن فسفات، ۹ هزار تن پتاس تا این تاریخ در استان جذب و توزیع شده بود.

موسوی در اهمیت مصرف کود سولفات پتاسیم در اراضی شالی‌کاری می‌گوید که این کود تأثیر مطلوبی در پیشگیری از خشک‌سالی دارد و علاوه بر آن از بروز بیماری بلاست برنج و همچنین از ورس (خوابیدگی) جلوگیری می‌کند.

کشاورزان گیلانی نیز که هنوز بدهی‌های فصل زراعی پیشین را صاف نکرده‌اند، امروزه زانو غم گرفته و صدای ناله‌شان از اکنون بلند است.

آن‌ها در گفت‌وگو با خبرنگاران مدعی هستند با افزایش قیمت کنونی کود شیمیایی، توان مکفی برای تأمین کود زراعی را ندارند و دولت باید برای آن‌ها راه چاره‌ای بیندیشد.

برخی دیگر از شالی‌کاران زحمت‌کش گیلان گفته‌اند کود شیمیایی را گرچه در بنگاه‌های عرضه کم بوده اما تهیه‌کرده‌اند ولی تمام توانشان کفاف خرید یک‌سوم کود موردنیاز را داده است.

برنج‌کاران گیلانی به‌شدت نگران‌اند زمین زراعی‌شان بر آن‌ها سخت بگیرد و در غیاب کود شیمیایی خساست به خرج داده و محصولشان نیز به یک‌سوم سال پیش برسد.

حجت‌الاسلام محمد صفری، نماینده مردم شهرستان‌های رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به افزایش قیمت کود شیمیایی اراضی کشاورزی می‌گوید: از ارکان اقتصاد کشور توجه و توسعه به کشاورزی است اما به این مسئله مهم توجه کافی نمی‌شود.

به گفته وی، تأمین نهاده‌های کشاورزی ازجمله نهاده‌های شیمیایی جز وظایف دولت است و دولت باید این نوع از نهاده‌ها را به‌اندازه کافی در اختیار کشاورزان قرار دهد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در خانه ملت می‌گوید بخشی از نهاده‌های شیمیایی در کشاورزی در داخل و بخشی دیگر در خارج از کشور تأمین می‌شود که دولت در تأمین این نهاده از ارز آزاد استفاده کرده و این تصمیمی کاملاً اشتباه و به ضرر کشاورزان است.

نماینده مردم شهرستان‌های رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قیمت‌های افسارگسیخته و گاها نجومی کودهای شیمیایی معتقد است این افزایش قیمت قابل‌توجه مستقیماً به کشاورزان فشار وارد می‌کند و باید دولت برای آن چاره‌ای بیندیشد.

وی همچنین گفته موضوع افزایش قیمت نهاده‌های شیمیایی به اطلاع وزیر کشاورزی رسیده و مجلس به وی تذکر نیز داده تا به دولت سوبسیدی را به نهاده‌های کشاورزی بازگرداند اما وزیر جهاد کشاورزی نه‌تنها خود موافق نبوده بلکه اذعان کرده که شخص رئیس‌جمهور با این موضوع مخالف است.

حالا جدای از افزایش قیمت کودهای شیمیایی، صفری، عضو مجمع نمایندگان گیلان به کمبود آن در کشور نیز اذعان کرده و گفته که بسیاری از کشاورزان هزینه کودهای شیمیایی را پرداخت کرده‌اند، اما هنوز کود به دستشان نرسیده است و این در حالی هست که فصل زراعی نیز شروع شده است و نمی‌توان منتظر کود ماند.

موضوع کود شیمیایی و تأمین آن از سوی دولت با توجه به ماهیتی که دارد یقیناً باید ابتدا از سوی کمیسیون انرژی و سپس توسط مجلس شورای اسلامی موردبررسی دقیق و ارزیابی قرار بگیرد تا دولت مجاب شود برای حمایت از کشاورزان راه چاره‌ای بیابد.

پرویز محمد نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است باید حلقه‌های رشد و توسعه در کشور با یکدیگر پیوستگی و همگرایی داشته باشد.

به گفته نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اگر دولت نتواند تعهدات خود را در تأمین یارانه نهاد ها و دستگاه‌ها موفق شود یقیناً سلسله نظام اقتصادی برهم ریخته و خود را دیر یا زود نشان می‌دهد.

آن‌طور که این عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی گفته، دولت حق پالایشگاه‌ها را در تأمین یارانه ادا نکرده و به‌نوعی از کود شیمیایی حمایت نکرده و اکنون شاهد التهاب در این نهاده مهم کشاورزی هستیم.

وی همچنین تصریح کرده که کمیسیون انرژی باید زمینه لازم برای افزایش تولید کود شیمیایی را فراهم کند تا کود کافی و ارزان‌قیمت به دست کشاورزان برسد و مشکل تأمین کود شیمیایی به‌صورت کامل در کشور مرتفع شود.

محمد نژاد معتقد است وکلای مجلس در دیدارهایی که با وزیر جهاد کشاورزی داشته و خواهند داشت پیگیرند تا مسئله کود شیمیایی را حل کنند.

البته نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی این را هم گفته که قرار هست محصول حاصل از دسترنج کشاورزان را افزایش نسبی دهند تا تعادل نسبی توزیع عدالت همچون چای که شاهد افزایش ۵۰ درصدی بوده، در برنج نیز شاهد باشیم.

حالا با کسری تولید برنج در داخل که همیشه بهانه‌ای برای واردات گاه‌وبیگاه آن به داخل کشور بوده، پیش‌بینی می‌شود کاهش محسوس تولید برنج به چالش جدی در کشور تبدیل شود و علاوه خالی شدن پشت کشاورز و کاهش درآمد محسوس آن‌ها، امنیت غذایی کشور نیز وارد چالش جدیدی بشود.

با توجه به اهمیت مصرف کود در اراضی شالی‌کاری، امروزه التهاب در بین کشاورزان افزایش‌یافته و لازم است دولت ارز نیمایی را همچون تأمین دارو به تأمین نهاده‌های کشاورزی نظیر کود شیمیایی اختصاص دهد.

نکته قابل‌تأمل دیگر اینکه کود شیمیایی به دلیل شرایط خاص تأمین، در بازار آزاد نیز قابل تهیه نیست و اگر هم وجود داشته باشد حداقل ۸۰۰ هزار تومان برای کشاورز آب می‌خورد.

سالی که به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها از سوی مقام معظم رهبری در امتداد شعارهای سال گذشته نام‌گذاری شده می‌طلبد دولت نگاه ژرفی به موضوع کشاورزی و حمایت از تولید داشته باشد و رنج برنج را بر شالی‌کاران شمالی مضاعف نکند.

انتهای پیام/