۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان تلقیح می‌شود
۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان تلقیح می‌شود
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه گیلانی گفت: ۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان تلقیح می‌شود.

به گزارش تیتر گیلان، دکتر آبتین حیدر زاده- معاون بهداشتی دانشگاه، امروز در جمع مجازی اصحاب رسانه گیلان با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در استان اظهار کرد: در ابتدای شیوع این ویروس، استان گیلان به‌شدت درگیر بود و علیرغم پیک‌ بی‌نظیر به‌صورت نسبی این بیماری کنترل و اکنون شرایط به‌صورت یکنواخت ادامه دارد.

وضعیت بیماری کرونا در گیلان شکننده است
وی با اشاره به همکاری خوب مردم با کادر بهداشت و درمان، افزود: همکاری مردم با کادر بهداشت و درمان خوب بود اما وضعیت استان باوجود نوع متاسیون یافته، متغیر و شکننده است و به همین خاطر، نیازمند همراهی مردم هستیم.

۱۱۵هزار نفر در گیلان تست PCR داده‌اند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۱۱۵ هزار نفر در گیلان آزمایش PCR داده‌اند، خاطرنشان کرد: شماری از این افراد بستری شده اند، برخی بهبود یافته و متأسفانه تعدادی نیز فوت شده‌اند.

شیوع کرونا در گیلان به‌صورت خوشه‌ای است
دکتر حیدر زاده شیوع کرونا در استان را به‌صورت خوشه‌ای دانست و تصریح کرد: در حال حاضر شیوع کرونا به‌صورت شهرستانی نیست، بلکه درون خانوادگی بوده و به‌صورت خوشه‌ای در حال شیوع است.
وی با اشاره به فرایند توزیع واکسن در نظام سلامت، یادآور شد: بر اساس پروتکل‌های تعریف‌شده وزارت بهداشت، سه معاونت بهداشتی، درمان و غذا و دارو در فرآیند توزیع واکسن مشارکت دارند و بر نحوه دریافت، توزیع و تزریق واکسن کرونا نظارت می‌کنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه طی چند نوبت، واکسن کرونا در گیلان توزیع‌شده است، ادامه داد: بر اساس لیستی که معاونت درمان ارائه کرده است، ابتدا تزریق واکسن به کادر درمان انجام‌شده و سپس به مراکز نگهداری سالمندان و معلولین، قشر جانبازان و شیمیایی‌ها و سپس به سایر سالمندان داوطلب واکسیناسیون آغاز خواهد شد.

کرونا جهش‌یافته ایرانی در کشور مشاهده نشده است
دکتر حیدر زاده به ارتباط مستقیم دانشگاه علوم پزشکی گیلان در خصوص اطلاع رسانی سریع کرونا نوع جهش یافته با تهران اشاره کرد و اذعان داشت: تاکنون خبری مبنی بر اینکه کرونا جهش‌یافته ایرانی در کشور وجود داشته باشد، اعلام‌نشده است.
وی با اشاره به میزان واکسن کرونا توزیع‌شده در گیلان، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در تلاش است تا واکسن بیشتری وارد کشور کند و علاوه بر آن واکسن‌های ایرانی نیز در حال آزمایش هستند و امیدواریم به‌زودی میلیون‌ها دوز واکسن تلقیح شود.

۹۰۰ هزار دوز واکسن کرونا بین گیلانیان تلقیح می‌شود
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۹۰۰ هزار نفر از گیلانیان در اولویت تزریق واکسن هستند، تصریح کرد: متناسب با اولویت‌ها واکسن کرونا بین جمعیت گیلان توزیع و تلقیح می‌شود.

اگر رسانه‌ها نبودند نظام سلامت باید میلیاردها تومان بیشتر هزینه می‌کرد
وی نقش بی بدیل اصحاب رسانه را در کنترل شیوع کرونا مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: اگر رسانه‌ها نبودند، نظام سلامت باید میلیاردها تومان هزینه می کرد، رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب در کنترل شیوع کرونا اثرگذار بوده و ازآنجاکه حداقل ۵۰ درصد مردم دارای گوشی‌های هوشمند هستند پیام‌های بهداشتی به‌ویژه در بحران کرونا، مستقیم به مردم منتقل‌شده که قابل‌تقدیر است.

بیش از اعمال قانون هنجارشکنان در پی تداوم آموزش و تشویق مردم هستیم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به اینکه آیا طرح انسداد مبادی ورودی گیلان در ستاد کرونا استان مطرح‌شده یا خیر، تصریح کرد: در طرح‌های غربالگری مشاهده‌شده که برخی از مبتلایان از افراد غیربومی ساکن بوده‌اند، گرچه همه مبتلایان غیربومی نیستند اما این پیشنهاد که ورودی‌ها بیشتر کنترل شوند به ستاد کرونا اعلام‌شده است.
دکتر حیدر زاده در پاسخ به اینکه آیا طرح جریمه هنجارشکنان پروتکل‌های بهداشتی به نمایندگان مجلس اعلام‌شده است یا خیر، خاطرنشان کرد: به‌جز کنترل خودرو، کنترل افراد در ترددها بسیار سخت است و ازآنجاکه دست پلیس نیز در اعمال قانون‌ها باز بوده بنا بر رأفت اسلامی برخوردها با ملاطفت بوده اما لازم است در مواجهه با موضوعات سلامت، آموزش‌ها و مشوق‌ها جدی‌تر گرفته شود.
وی در خصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین تاکسی‌داران نیز بیان کرد: اینکه گفته می‌شود رانندگان اصلاً رعایت نمی‌کنند غیرواقعی است چون نظارت‌ها و جریمه‌ها اجازه عدم رعایت را به رانندگان تاکسی‌ها نمی‌دهند.

شمار بستری‌های کرونا در گیلان به زیر ۳۰۰ تن رسید
دکتر حیدر زاده در تشریح آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا در گیلان نیز بیان کرد: در حال حاضر ۲۸۹ بیمار مبتلابه کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند.
وی با ارایه آماری از تعداد بستری بیماران کرونایی استان، گفت: ۶۷ بیمار جدید طی ۲۴ ساعته اخیر بستری‌شده‌اند و حال ۷۰ بیمار مبتلا به کرونا وخیم بوده و در ICU بیمارستان‌ها بستری هستند.

۲۰ هزار نفر از ۳۱ هزار بیمار بستری‌شده در گیلان کرونا مثبت بوده‌اند/ ۱۹ هزار تن گیلانی مبتلابه کرونا بهبودیافته‌اند
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه در طی یک سال گذشته حدود ۳۱ هزار نفر در گیلان به دلیل ابتلا به کرونا بستری‌شده‌اند، گفت: تست کرونا برای حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد مثبت شده و تقریباً ۱۹ هزار تن از این ۲۰ هزار نفر بهبودیافته‌اند.

۱۸۰۰ گیلانی براثر کرونا جان‌باخته‌اند
این مقام مسوول، همچنین در خصوص جان‌باختگان ناشی از کرونا در گیلان، اظهار کرد: حدود یک هزار و ۸۰۰ تن از گیلانیان به دلیل ابتلا به کرونا در استان طی یک سال اخیر جان‌باخته‌اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان سخنان خود، خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در چهارشنبه آخر سال و همچنین جدی گرفتن آداب بهداشتی در ایام عید مبعث و نور‌وز توسط مردم با هدایت جریان رسانه‌ای در استان شد.