طرح تشدید نظارت بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای آغاز شد
طرح تشدید نظارت بر فروشگاه‌های زنجیره‌ای آغاز شد
به گفته معاون بازرسی سازمان صمت گیلان بر اساس ماده هشت قانون، فروش اجباری ممنوع و تخلف بوده و مردم در صورت مشاهده موارد این‌چنینی با شماره ۱۲۴ بازرسی صمت و یا ۱۳۵ تعزیرات حکومتی تماس‌های لازم را برقرار کنند.

به گزارش تیتر گیلان، درگذشته مردم برای تأمین مایحتاج زندگی خود باید به قصابی، سوپرمارکتی، میوه‌فروشی و سبزی فروشی و حتی حبوبات فروشی رفته و تهیه کالاهای اساسی وقت بسیاری از مردم را می‌گرفت‌‌.

حال چند سالی خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای فراگیر شده و بسیاری از مردم تمامی کالاهای موردنیاز خود را از این فروشگاه‌ها تهیه و اغلب به این مراکز خرید مراجعه می‌کنند.

عمر فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کشور به یک دهه هم نرسیده و باوجود سابقه کم با توسعه چشمگیری مواجه شده و به دلیل دولتی بودن بسیاری از این فروشگاه‌ها سهم مهم و ارزشمندی در سبد کالایی و مصرفی مردم پیدا کردند که این امر نشان‌دهنده ظرفیت این‌گونه فضاها در ایجاد اشتغال در جامعه است.

در این شرایط سخت اقتصادی توجه به قیمت‌ها به مهم‌ترین اولویت مردم مبدل شده و عرضه کالا باقیمت کم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای منجر به علاقه مردم به خرید از این مراکز شده است، بررسی‌های میدانی خبرنگار تیتر نشان می‌دهد کالاها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین دو الی ۵۰ درصد تخفیف داشته و سؤال مردم این است که اگر قیمت این‌گونه ارقام پایین است چرا در سوپرمارکت‌ها باقیمت گران‌تر در بازار عرضه می‌شود، البته ناگفته نماند این تخفیف قیمت زیاد در مورد کالاهای اساسی سبد خانوار مردم صدق نمی‌کند.

لذا نظارت بر بازار یکی از درخواست‌های مردم در این شرایط سخت اقتصادی و جلوگیری از هرگونه سو استفاده‌های احتمالی است به‌طوری‌که یکی از شهروندان می‌گوید وقتی برای خرید یک کالا به بازار مراجعه می‌کنید تفاوت قیمت در مغازه و فروشگاه‌های مختلف به ۵۰ درصد هم گاها می‌رسد.

به گفته این‌ فرد برخی از مغازه‌داران، فروشگاه‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی قیمت اجناس خود را بسیار افزایش داده و سپس تخفیف می‌گذارند ولی بااین‌حال بازهم تفاوت قیمت بسیار زیاد و قابل‌توجه بوده و در صورت عدم‌ نظارت کافی این مشکلات برطرف نمی‌شود.

یکی از گلایه‌های مردم در چند وقت اخیر تفاوت قیمت زیاد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تخفیف‌های سوری بوده و به گفته معاون بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان طرح بازرسی و نظارت بر قیمت اساس با مشارکت سازمان صمت، فرمانداری رشت، مسؤولین بهداشت، اماکن و اصناف، سپاه پاسداران و تعزیرات حکومتی آغازشده است.

طبق اعلام مهدی نقدی در مرحله اولیه این طرح ابتدا فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای در هفته دو بار توسط بازرسان بازرسی و ضمن بیان نکات مهم به آنان در صورت تخلف تذکر داده‌شده و برخورد می‌شود.

با توجه به نزدیک بودن به ایام پایانی سال و رونق گرفتن بازار، احتمال افزایش کالا و همچنین احتکار وجود داشته و به همین منظور طرح نظارت بر فروشگاه‌ها در تمامی شهرستان‌های گیلان و در چند مرحله و تا پایان سال ادامه‌ دارد.

در رابطه با گران‌فروشی قانون‌گذار مجازات را مشخص و در صورت مشاهده گران‌فروشی و یا احتکار افراد و واحدهای صنفی متخلف به تعزیرات حکومتی معرفی و برای آنان پرونده تشکیل داده می‌شود‌.

در یک الی دو ماه اخیر گزارش‌های مردمی متعددی به خبرنگاران در خصوص فروش اجباری برخی از کالاها در کنار کالای اساسی مثل روغن ارسال‌شده و به گفته برخی‌ از مردم بخشی از سوپرمارکت و همچنین فروشگاه‌های بعضاً زنجیره‌‌ای در کنار فروش روغن خرید ارقامی مثل تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی را اجبار می‌کنند، در همین راستا معاون بازرسی سازمان صمت ضمن تائید این‌گونه اخبار می‌گوید بر اساس ماده هشت قانون، فروش اجباری ممنوع و تخلف بوده و مردم در صورت مشاهده موارد این‌چنینی با شماره ۱۲۴ بازرسی صمت و یا ۱۳۵ تعزیرات حکومتی تماس‌های لازم را برقرار کنند.

به گفته نقدی ۹۰ درصد کالاهای موجود در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از خارج استان وارد گیلان شده و در خصوص قیمت سوری رایزنی با تهران صورت گرفته تا دیگر شاهد قیمت‌گذاری سوری برخی از ارقام در فروشگاه‌های گیلان نباشیم.

تشدید نظارت بر قیمت‌گذاری‌‌های کالاهای اساسی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گیلان می‌‌تواند بازار را دچار ثبات قیمت کرده و در این صورت قیمت اجناس در یک بازار با تفاوت ۵۰ درصدی مواجه نبوده و از تخفیف‌های سوری جلوگیری ‌می‌شود.

انتهای پیام/