بارش برف و باران شدید در گیلان طی امروز و فردا
بارش برف و باران شدید در گیلان طی امروز و فردا
مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه از روز دوشنبه سامانه‌ای سرد و بارش زا وارد استان شده، گفت: سامانه بارشی سرد و بارشی تا ظهر فردا در استان همراه بوده و به‌تدریج از غرب استان خارج می‌شود.

محمد دادرس امروز در گفت‌وگو با خبرنگار تیتر در رشت با بیان اینکه از روز دوشنبه سامانه‌ای ناپایدار وارد استان شده، اظهار کرد: با شمالی شدن جریانات، شرایط برای افزایش ابر و وزش باد در استان مهیا شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون سامانه سرد و بارش زا در استان تقویت‌شده، افزود: از امروز بارندگی در ارتفاعات و به‌تدریج در دامنه‌ها به‌صورت برف خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه از اواخر وقت چهارشنبه لغایت پنجشنبه در بعضی نواحی جلگه‌ای مخلوط برف، باران و باد شدید پیش‌بینی می‌شود، گفت: از پنج‌شنبه بعدازظهر با تضعیف سامانه به‌تدریج از غرب استان ناپایداری‌ها کاهش‌یافته و برای روز جمعه یخبندان مورد انتظار است.

دادرس از اعلام هشدار سطح نارنجی هواشناسی در گیلان خبر داد و گفت: از امروز تا فردا بارش برف و باران شدید همراه با وزش باد و کاهش محسوس دما در انتظار گیلانیان است.

وی با اشاره به اثر مخاطرات فعالیت سامانه سرد و بارش زا در گیلان طی امروز و روزهای آینده تصریح کرد: اختلال در تردد جاده‌ای، محورها و گردنه‌های برف‌گیر، مه آلودگی و کاهش دید و لغزندگی جاده‌ها، خسارت به سازه‌ها، خسارت به محصولات کشاورزی، آب‌گرفتگی منطقه‌ای و بالا آمدن آب رودخانه‌ها، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال لغزش و رانش، کولاک برف و احتمال وقوع بهمن در ارتفاعات، دامنه‌ها و مناطق کوهستانی ازجمله اثر مخاطره پیش‌بینی‌شده طی امروز و روزهای آینده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان همچنین توصیه کرد که تجهیزات برف‌روبی و نمک‌پاشی و ارگان‌های خدمات‌رسان آماده باشند و از سفرهای غیرضروری اجتناب شود.

دادرس همچنین توصیه کرد بخش مختلف کشاورزی تمهیدات لازم را به عمل‌آورند و در تردد جاده‌ای و عدم توقف و استقرار وسایل نقلیه در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها احتیاط شود.

انتهای پیام/