ابراز خرسندی معاون وزیر بهداشت از مدیرت صحیح علوم پزشکی گیلان در بحران کرونا
ابراز خرسندی معاون وزیر بهداشت از مدیرت صحیح علوم پزشکی گیلان در بحران کرونا
سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره با اشاره به سنگ‌اندازی‌های استکبار جهانی ازجمله آمریکا علیرغم لابی‌های رسانه‌ای گفت: در تولید بسیاری از اقلام و داروها به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و در صادرات برخی از اقلام ازجمله تجهیزات حفاظت فردی نیز آماده صادرات هستیم.

به گزارش تیتر گیلان، علیرضا رئیسی امشب شامگاه امروز پنجاهمین نشست استانی ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کووید۱۹ در گیلان با بیان اینکه شیوع پاندمی در دنیا هر ۱۵۰ سال یک‌بار اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: تلاش در سطح دنیا برای مقابله با پاندمی کرونا توسط کادر سلامت ایران قابل‌تحسین است.

وی با اشاره به سنگ‌اندازی‌های استکبار جهانی ازجمله آمریکا علیرغم لابی‌های رسانه‌ای، افزود: استکبار جهانی در شیوع پاندمی کرونا ذره‌ای از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران عقب ننشست بلکه فشارهای خود را تشدید کرد.

در تجهیز و صادرات تجهیزات فردی خودکفا و آماده صادراتیم

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، با اشاره به توان بالای ایران در دستیابی به آنچه نیاز دارد، افزود: در تولید بسیاری از اقلام و داروها به مرز خودکفایی رسیده‌ایم و در صادرات برخی از اقلام ازجمله تجهیزات حفاظت فردی نیز آماده صادرات هستیم.

رئیسی با اذعان به اینکه استان گیلان جز اولین استان‌های درگیر در شیوع ویروس کرونا بود، گفت: بسیاری از استان‌ها ازجمله گیلان تجهیزات و تجربه کنونی را به‌هیچ‌وجه نداشتند.

ابراز خرسندی معاون وزیر بهداشت از مدیرت صحیح علوم پزشکی گیلان در بحران کرونا

وی با تقدیر از مدیریت صحیح دانشگاه علوم پزشکی گیلان در شرایط بحرانی و اوج بحران کرونا، خاطرنشان کرد: این استان از تهدید فرصت ساخته که تجهیز بخش‌های درمان به ۱۰ CT اسکن یا افزایش ۱۸۰ تخت ICU از نشانه‌های مدیریت صحیح استان در حوزه سلامت است.

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا با اشاره به گردشگر پذیر بودن و تراکم بالای جمعیت در گیلان، افزود: سختی مدیریت در استان گیلان به جهت گردشگر پذیر بودن و حضور افراد در گاه‌گاه‌های مختلف قابل‌توجه و شایسته است.

رئیسی با بیان اینکه هرگاه که مسافرت‌ها زیاد می‌شود استان‌های شمالی پیک جدید را تجربه می‌کنند، تصریح کرد: در هفته‌های اخیر استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران و گلستان شاهد افزایش مبتلایان به کرونا بود و بسیار سریع گیلان و اردبیل و سپس گلستان و مازندران از پیک خارج شدند که نشان از مدیرت صحیح و همراهی مردم دارد.

۱۰ شهرستان گیلان در وضعیت نارنجی قرار دارند

وی با اشاره به وضعیت استان گیلان در شیوع بیماری کرونا، افزود: دو شهرستان فومن و شفت، رضوانشهر، سیاهکل، املش و صومعه‌سرا در وضعیت زرد و ۱۰ شهرستان دیگر نیز در وضعیت نارنجی هستند.

ناتوانی اروپا در مدیریت بیماری کرونا

معاون بهداشتی وزیر بهداشت همچنین ارزیابی از وضعیت شیوع کرونا در دنیا داشت و گفت: با شروع فصل سرما در اروپا، درگیری آن‌ها با کرونا با شیب بسیار تندی روبرو شده و میزان واقعی مرگ در کشوری همچون امریکا از سه هزار نفر در روز فراتر رفته است.

سهل‌انگاری کرونا را شعله‌ور می‌کند

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا بر لزوم پرهیز از سهل‌انگاری‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد و گفت: نمی‌توان به بیماری کرونا خیلی ساده نگاه کرد چون این ویروس نشان داده کوچک‌ترین سهل‌انگاری آن را شعله‌ور می‌کند و چندان ربطی به پول و سرمایه و تخت‌های درمانی ندارد.

وی اعمال محدودیت‌های شدیدتر را تنها راه برای الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی دانست و افزود: همراهی مردم، اصناف، بسیج، هلال‌احمر در استان‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی کمک‌کننده بوده و امیدواریم از موج کنونی ضمن اینکه عبور می‌کنیم، در ادامه نیز به‌صورت یکنواخت شاهد کاهش سیر مبتلایان باشیم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت بر ضررت افزایش تست‌ها سراپایی کرونا در مراکز بهداشتی تأکید کرد و گفت: اگر میزان تست مثبت در مراجعین سرپایی بالاتر از ۲۰ درصد باشد وضعیت هشداری است و می‌طلبد مراقبت‌ها در منطقه افزایش پیدا کند.

رئیسی طرح شهید سلیمانی را یکی از بهترین راهکارها برای کنترل اپیدمی کرونا دانست و گفت: طرح شهید سلیمانی در سه حوزه حمایت، مراقبتی و نظارتی فعالیت می‌کند و چند کار اصلی انجام می‌دهد که افزایش تست کرونا، شناسایی و ایزوله کردن افراد بیمار، حمایت هدفمند از بیماران، ردیابی هوشمند از افراد مشکوک، اطلاع‌رسانی و همچنین تقویت بخش سراپایی از مهم‌ترین آن‌ها است.

بر کرونا غالبیم؛ اگر در شناسایی سالمندان پرخطر موفق شویم

وی با بیان اینکه بیشترین میزان ابتلا و مرگ‌ومیر در بین سالمندان در معرض خطر است، تصریح کرد: افراد سالمند پرخطر و در معرض خطر کسانی هستند که داری یک یا چند بیماری زمینه‌ای، دارای معلولیت و یا دارای سن بالای ۷۵ سال هستند که اگر در طرح شهید سلیمانی تلاش شود تا پیدا شوند یقیناً شمار مرگ‌ومیر را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

سخنگوی ستاد ملی مدیریت کرونا شناسایی سالمندان در معرض خطر را یکی از بهترین اقدام در طرح شهید سلیمانی دانست و گفت: اگر گروه‌های سالمند پرخطر را شناسی و حمایت کنیم، ۷۰ درصد مرگ‌ومیرهای کرونا کاهش پیدا می‌کند.

رئیسی با بیان اینکه استان گیلان علیرغم اینکه جز استان‌های نخست در درگیری بود در مدیریت کرونا خوب عمل کرده، افزود: گیلان علیرغم تراکم بالا و جمعیت سالمند زیاد در مدیریت و مقابله با بیماری کرونا موفق عمل کرده است.

انتهای پیام/