انقلاب صنعتی رشت در انتظار تدابیر مسؤولان
انقلاب صنعتی رشت در انتظار تدابیر مسؤولان
احیای کارخانه پوشش درگرو اهلیت‌سنجی پیش از واگذاری به بخش خصوصی است و منطقاً انتظار می‌رود با توجه به تجارت تلخ به‌دست‌آمده در حوزه واگذاری، با در نظر گرفتن اولویت زمانی حساسیت بیشتری از سوی مسؤولان مربوطه اتخاذ شود.

به گزارش تیتر از رشت، این روزها که خبر احیای برخی از کارخانه‌های سراسر کشور باهمت قوه قضاییه به گوش می‌رسد، بارقه امید بار دیگر میهمان دلِ گیلانیان شده، کارخانه پوشش بزرگ‌ترین کارخانه نساجی خاورمیانه مدت‌ها است به خرابه‌ای تبدیل شده، خرابه‌ای که گویا مقامات دولتی استان با واگذاری نادرست مسؤولیت را از سرخود وا کرده و کارگران زحمتکش این کارخانه را به حال خود سپردند و بخش خصوصی به طمع‌ورزی زمینی با این وسعت رها شدند.

علی‌رغم گزارش‌های متمادی کار شده در باره کارخانه پوشش از سوی رسانه ها و واکنشهای مقامات استانی هنوز استاندار گیلان به صورت مستقیم از کارخانه بازدید نکرده است.

برای احیای هویت صنعتی گیلان قدم بردارید

مدیر کارخانه پوشش در جمع خبرنگاران و از عدم‌حمایت دولتی‌ها گلایه و از حمایت نیروهای دلسوز گیلانی ازجمله دادستان قدردانی و اظهار کرد: حمایت آقایان فلاح میری، خلیلی و مسرور چنان قوت قلبی برای ما شد که با خود عهد گردیم تا احیای دوباره هویت صنعت گیلان دست از کار نکشیده و تا پای جان از این هویت صنعت استان دفاع کنیم.

رحیم صابر از طمع بخش خصوصی این کارخانه که به‌صورت غیرتخصصی و با پرداخت رقمی ناچیز و غیرواقعی خود را صاحب این سرمایه عمومی و بیت‌المال کشور کرده برای ما سخن گفت و افزود: این کارخانه باید احیا شود این کارخانه ثمره تلاش دستان کارگرانی است که روز و شب برای اقتصاد این کشور سال‌ها تلاش کردند و حتی تا پای جان در مقابل ناجوانمردی‌های بخش خصوصی ایستادگی کردند.

صابر می‌گوید، برف ۸۳ بهانه‌ای شد برای تخریب کارخانه و برای رسیدن به سود و منفعت زمینی که باید زمینه صنعت کشور باشد نه ثروت برخی ازمابهتران.

او از همه دلسوزان از اهالی رسانه از مسؤولان و از گیلان دوستان عاجزانه خواهش کرد که بداد هویتِ صنعت استان برسند و اجازه ندهند بخش خصوصی نااهل، اموال عمومی گیله مردان و گیله زنان را به تاراج ببرند این خواسته زیادی نیست، حتی اگر می‌خواهید به بخش خصوصی بسپارید باید به بخشی بسپارید که اهلیت داشته باشد نه اینکه از روی طمع‌ورزی کارخانه را تصاحب کنند.

مدیر کارخانه پوشش از همراهی شرکت آتیه دماوند نیز سخن گفت که در این سال‌ها برای کارگران از کار بیکار شده این کارخانه تلاش کرد و حتی به‌اندازه میخی از این کارخانه برای خودش فروشی نکرده است، حالا همه ما منتظریم تا مالکیت نااهل بخش خصوصی به بخش اهلیت دار انتقال داده شود تا با احیای دوباره این کارخانه، انقلاب صنعتی دیگری در رشت اتفاق بیفتد.

ماجرای تکراری مافیا و پشت پرده واگذاری‌ها

نماینده مردم شهرستان رشت نیز از پشت پرده واگذاری‌ها در گیلان سخن گفت و اظهار کرد: نزدیک به ۲۰ سال است که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شد و طمع بخش خصوصی و مشابهت سرنوشت آن با کارخانه‌های دیگر استان، نشان از معامله‌ای کاملاً باندی و مافیایی است.

سید علی آقازاده نیز برف ۸۳ را بهانه‌ای بر سرنوشت غمبار کارخانه پوشش دانست و بیان کرد: ما در دوران جنگ شاهد خرابی بمباران موشکی صدام بودیم که چگونه خرمشهر را به خرابه‌ای تبدیل کرد اما این چند سال اخیر بدخواهان داخلی نیز کارخانه بزرگ و هویت صنعتی استان گیلان را به خرابه‌ای تبدیل کردند و همچون بمباران جنگی خرابی به بار آورده‌اند.

وی از مافیای فساد سخن گفت و افزود: کارخانه‌ای که روزی سه هزار و ۵۰۰ نفر در آن کار می‌کردند تخریب و اموال کارخانه را غارت کردند این مافیا هنوز هم در حال پیگیری‌اند، گوشت کارخانه را که خورده‌اند منتظرند تا استخوان آن را نیز خودشان صاحب شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از ناکارآمدی مسؤولانی که تاراج بخش خصوصی نااهل را دیدند و سکوت کردند گفت: امروز به برکت مدیریت قوه قضاییه، مسئولین قضایی جدید استان، قطعاً مانع بزرگی بر طمع ورزان خواهند بود تا عبرتی شود برای همه بدخواهان این ملت غیور و قدرتمند.

وی با انتقاد از گزارش پخش شده از رسانه ملی درباره مشکلات کارخانه پوشش گفت: ما به مافیا اجازه زیاده‌خواهی را نخواهیم داد، آن‌ها بدانند که چشم طمع از زمین پوشش را از آن‌ها خواهیم گرفت و از شرکت آتیه دماوند و همه دوستانی که از حقوق کارخانه و بیت‌المال دفاع کردند تقدیر و تشکر می‌کنیم.

اجازه به تاراج رفتن بیت‌المال را نخواهیم داد

دیگر نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز تأسف از وضعیت این کارخانه اظهار کرد: برای مسؤولینی که ناظر بر بیکاری کارگران این کارخانه و از بین رفتن صنعت استان بودند تأسف می‌خورم و تأکیددارم که بیش از این اجازه به تاراج رفتن بیت‌المال را نخواهیم داد.

محمدرضا احمدی با اشاره به فرآیند واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی و فردی که اهلیت آن را نداشته و با پرداخت مبلغ صوری خود را صاحب این کارخانه دانسته گفت: ما تا آخر، پای‌کار خواهیم ماند و اجازه نخواهیم داد که این اموال عمومی به دست افراد نااهل به بهانه بخش خصوصی بیفتد.

وی با بیان اینکه فعلیت کارخانه ناامیدکننده است و بخش خصوصی برف را بهانه کرده و آن را تخریب کردند، افزود: برف سنگین در کارخانه‌ای که تعطیل بوده قطعاً منجر به تخریب می‌شود، پس آن را بهانه کرده و به دنبال طرح‌های خاص خود بودند.

نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از قوه قضاییه اهلیت بخش خصوصی را مطالبه کرده و درصدد جبران ضرر زیان توسط بخش خصوصی نااهل هستیم، بیان کرد: خائنین به استان باید به جزای اعمال خود برسند و قوه قضاییه با مشخص کردن مالکیت زمین زمینه احیای کارخانه را فراهم کند به امید خدا در آینده خبرهای خوبی اتفاق خواهد افتاد.

سرگذشت حیرت‌آور قربانیان بخش خصوصی

سال‌هاست که غصه پردرد و پرفرازونشیب برخی از کارخانه‌های خوش‌نام استان گیلان، قلب و جان اهل‌فن را رنجور کرده و سرگذشت حیرت‌آور هریک از آن‌ها، خاطر دغدغه مندان اقتصادی استان را مکدر می‌کند، کارخانه‌هایی که روزی برای خود حرفی برای گفتن داشتند و چرخش چرخ‌هایشان، سفره‌های زیادی را رنگین نگاه می‌داشت، کارخانه‌هایی که روزی مادر اقتصاد کشور بودند و در پی برخی بی‌تدبیری‌ها در راستای خصوصی‌سازی قربانی ناکارآمدی و منفعت‌طلبی برخی ازمابهتران شدند که مرور هرکدام از آن‌ها انگشت حیرت بر دهان اهل نظر قرار می‌دهد.

انتهای پیام/