تشکیل کارگروه پایش فضای مجازی در آستانه‌اشرفیه
تشکیل کارگروه پایش فضای مجازی در آستانه‌اشرفیه
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه از تشکیل کارگروه پایش فضای مجازی خبر داد و گفت: ساماندهی فضای مجازی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مسؤولان بوده و باید این امر از طریق تشکیل کارگروه و با انجام کارهایی به‌مانند رصد، پایش و محتوا سازی انجام شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد طیبی صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری با بیان اینکه استکبار از طریق فضای مجازی به دنبال ضربه زدن به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی است، اظهار کرد: فضای مجازی در جوامع امروزی علاوه بر تأثیرگذاری گستردگی خوبی پیداکرده و یکی از منابع خبری مردم تبدیل‌شده است، لذا به همین دلیل استکبار از این طریق به دنبال اعمال فشار بر جمهوری اسلامی است.

وی با تأکید بر رصد و پایش دقیق فضای مجازی توسط مسؤولان گفت: همواره عده‌ای در بین گروه و کانال‌های تلگرامی سعی در شایعه‌پراکنی داشته و تهمت زدن به افراد هستند لذا باید تمامی این گروه‌ها پایش و با محتوا سازی‌های لازم به ایجاد آرامش در جامعه کمک کرد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه از تشکیل کارگروه پایش فضای مجازی خبر داد و بیان کرد: ساماندهی فضای مجازی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مسؤولان بوده و باید این امر از طریق تشکیل کارگروه و با انجام اقداماتی مانند رصد، پایش و محتوا سازی انجام شود.

فرماندار شهرستان آستانه‌اشرفیه نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه مصوبات شورای فرهنگ عمومی لازم الاجرا است، اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و تمامی مصوبات آن بر اساس پشتوانه قانونی لازم الاجرا است.

حمید رضایی با تأکید بر لزوم توجه به استفاده از ظرفیت دانشگاهیان در جلسات شورای فرهنگ عمومی گفت: تأثیرگذاری فرهنگ در جامعه یکی از مهم‌ترین مباحثی که در جلسات این شورا برگزارشده و برای تحقق این کار باید از ظرفیت نخبگان فرهنگی و دانشگاهیان در جلسات شورای فرهنگ عمومی استفاده‌شده و به این شورا کمک کنند.

وی با اذعان به اینکه تأثیر فضای مجازی در جامعه بسیار زیاد است، تصریح کرد: تأثیر فضای مجازی و رسانه در ایجاد فرهنگ در جامعه بسیار مهم بوده و قدم اول در انجام این کار باید میزان بهره‌مندی صحیح از فضای مجازی، تعداد کانال و گروه‌های فضای مجازی شناسایی و محتوا سازی‌های لازم انجام شود.

نماینده عالی دولت در شهرستان آستانه‌اشرفیه یکی‌ از مشکلات در حوزه فضای مجازی را  مجوز قانونی برای گروه و کانال‌های تلگرامی دانست و بیان کرد: فعالان گروه و کانال‌های فضای مجازی باید در چارچوب قانونی جمهوری اسلامی فعالیت کرده و به حل مشکلات جامعه کمک کند زیرا نقش فضای مجازی در جامعه بسیار مهم و ارزشمند است در غیر این صورت با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شویم.

رضایی با اشاره به نقش محتوا سازی از طریق فضای مجازی افزود: مدیران کانال و گروه‌های تلگرامی احساس عدم نظارت بر عملکرد خود را داشته و در بعضی از مواقع انواع تهمت را به برخی اشخاص وارد کرده و آبروی افراد را به‌راحتی می‌ریزند لذا با رصد و پایش های لازم از این اتفاقات جلوگیری می‌شود.

فرمانده سپاه ناحیه آستانه‌اشرفیه نیز در این جلسه با بیان اینکه ساماندهی کانال و گروه‌های مجازی در این شهر باید ساماندهی شوند، اظهار کرد: آستانه‌اشرفیه به دلیل موقعیت جغرافیایی و فرهنگی و سیاسی دارای کانال و گروه‌های مختلف مجازی بوده و اغلب مردم در این گروه‌ها عضو هستند لذا باید هر چه سریع‌تر فضای مجازی را ساماندهی کنیم.

محمد نیک فطرت با تأکید بر لزوم توجه به پایش فضای مجازی در آستانه‌اشرفیه گفت: در این شهر ۶۰ الی ۷۰ گروه و کانال تلگرامی وجود داشته و اغلب ثبت‌نشده بوده و باید آنان را ساماندهی کنیم زیرا این گروه‌ها دارای ظرفیت بسیار خوبی بوده و باید دید که در جه حوزه و عرصه‌ای فعالیت می‌کنند.

وی یکی از الزامات جامعه را رصد هرروزه فضای مجازی در آستانه‌اشرفیه دانست و بیان کرد: در کانال و گروه‌های فضای مجازی افراد بسیار زیادی عضو بوده و باید این فضا را هرروز رصد و پایش کنیم زیرا ممکن است مطرح‌شدن یک دروغ و شایعه در کانال‌های تلگرامی و پخش  شدن آن منجر به عدم آرامش جامعه شود.

فرمانده سپاه ناحیه آستانه‌اشرفیه با اذعان به اینکه فضای مجازی به‌راحتی می‌تواند در جامعه فرهنگ‌سازی کند، تصریح کرد: استفاده از فضای مجازی به یکی از سرگرمی‌های مردم، جوانان و نوجوانان بوده و در جامعه تأثیرگذاری‌های بسیاری داشته و بسیار می‌توانند در جامعه فرهنگ‌سازی کنند.

  • نویسنده : حمید دنیادیده
  • منبع خبر : فارس