اولویت‌های چهارگانه رشت ازنظر آیت‌الله فلاحتی/زمینه پیشرفت شهر رشت مهیا است
اولویت‌های چهارگانه رشت ازنظر آیت‌الله فلاحتی/زمینه پیشرفت شهر رشت مهیا است
نماینده ولی‌فقیه در گیلان با برشمردن مشکلات و آسیب‌های شهر رشت گفت: محیط‌زیست، پسماند، آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود و حاشیه‌های شهر از اولویت‌های شهر رشت است.

آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در با دیدار شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت با تبریک ایام فرخنده ولادت رسول اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) اظهار کرد: اگر نشست با اعضای شورا و شهردار رشت بیشتر صورت گیرد به نظر می‌رسد فرآیند کار مؤثر باشد.

وی، وحدت میان شورای شهر را اثرگذار دانست و افزود: اعضای شورای شهر ایده‌های همدیگر را موردنقد قرار می‌دهند اما در پایان رسیدن به یک هدف واحد بسیار مهم است و این امر اعضای شورا را از آسیب‌ها حفظ می‌کند.

امام‌جمعه رشت با بیان اینکه اعضای شورای شهر وکلای مردم برای سامان بخشی شهر محسوب می‌شوند، گفت: اجرای برنامه‌ها با اولویت‌بندی مهم بوده زیرا اولویت‌ها همیشه در چشم مردم است.

فلاحتی با اشاره به فعالیت مسؤولان گذشته در مجموعه‌های مختلف بیان کرد: هرگز گذشتگان را تخریب نکنید بلکه تلاش داشته باشید ضعف‌های آن‌ها را جبران کنید.

وی با برشمردن مشکلات و آسیب‌های شهر رشت افزود: محیط‌زیست، پسماند، آلودگی رودخانه‌های زرکوب و گوهررود و حاشیه‌های شهر از اولویت‌های شهر رشت است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در جامعه امروزی شهر و روستا به هم گره‌خورده است، تصریح کرد: آسیب‌هایی که از روستا به شهر وارد می‌شود و همچنین آسیب‌های شهری که به روستا می‌رسد باید با اولویت‌بندی برطرف شود و همه کارها با پول و سرمایه به سرانجام نمی‌رسد بلکه بیش از نیمی از هر اقتصادی را تلاش جهادی انسان به‌پیش می‌برد.

فلاحتی با بیان اینکه فکر، تلاش و همکاری بین متولیان بسیاری از کارها را پیش می‌برد، گفت: همت، اراده و تلاش در انجام امور بسیار مهم است.

امام‌جمعه رشت، نبود نظارت را از گلایه‌های مردم نسبت به دستگاه‌ها عنوان کرد و افزود: افزایش نرخ کالا برای مردم دردآور است بنابراین نظارت بر عرضه، توزیع به‌ویژه در توزیع خرد کالا مهم است.

فلاحتی با تأکید بر اینکه متولیان امر باید دارای دست‌پاک و فکر پاک باشند، بیان کرد: زیرمجموعه‌ها نیز باید دارای دست‌پاک و فکر پاک باشند ضمن اینکه نظارت موجب می‌شود حواس‌ها جمع باشد.

وی، یکی از مشکلات را نبود هماهنگی میان مسئولان مربوطه دانست و تصریح کرد: ده‌ها نهاد و سازمان با شهرداری در ارتباط هستند و ارتباط بین دستگاه‌ها برای برطرف کردن آسیب‌های شهری تأثیرگذار است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه در اجرای برنامه‌ها باید افق‌ها دیده شود، گفت: گاهی مواقع آیین‌نامه‌ها بخشی نگر هستند درصورتی‌که در برنامه‌ریزی‌ها باید افق‌ها را ببینند.

فلاحتی، ورود شهرداری رشت به وضعیت زمین‌های نسخی را کار بسیار خوبی ذکر کرد و افزود: ورود شهرداری به وضعیت زمین‌های نسخی کارها را برای ساخت‌وساز مردم آسان کرده است.

وی با اشاره به اینکه خود صیانتی توسط متولیان بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: آدمی که راست‌قامت و دارای دست‌پاک و فکر پاک باشد از هیچ‌کس نمی‌ترسد.

امام‌جمعه رشت به تغییر مدیریت شهری در رشت اشاره کرد و گفت: تغییر هرروزه مدیریت مناسب نیست بلکه شهرداری می‌خواهیم که بماند و برای شهر کار کند.

فلاحتی با بیان اینکه شهردار برای سامان بخشی شهر باید همواره در حال ارائه برنامه باشد، اظهار کرد: استفاده از صاحبان ایده بسیار مهم است ضمن اینکه باید اقبال مردم نسبت به شهر را زیاد کنید.

وی، استفاده از ایده شهرداران استان‌های دیگر به‌ویژه شهرداران استان‌های شمالی را مهم ذکر کرد و افزود: ارتقای تعامل شهرداری با اداره‌های ذی‌ربط در برطرف کردن آسیب‌های شهری اثرگذار است.

نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه مدیران شهرداری باید مردم‌دار باشند، بیان کرد: با مراجعه‌کنندگان مردمی باید باحوصله و سعه‌صدر برخورد داشته باشد.

زمینه‌های پیشرفت شهر رشت مهیا است

شهردار رشت نیز در این دیدار با اشاره به فرصت داده‌شده مردم به متولیان در اجرای امور شهری اظهار کرد: زمینه‌های پیشرفت شهر رشت مهیا است.

سید محمد احمدی با اشاره به موانع توسعه شهری گفت: باید بپذیریم که مدیریت شهری با این قوانینی که در کشور حاکم است، پاسخگو نیست و مدیریت یکپارچه شهری در ایران وجود ندارد و سازمان‌ها باید بر اساس قانون تبعیت داشته باشند و تمام تقصیرها را به عهده شهرداری ندانند.

وی با بیان اینکه فصل سرما را در پیش داریم، تصریح کرد: شهرداری رشت ازلحاظ ماشین‌آلات در وضعیت بدی قرار دارد ضمن اینکه توقع‌هایی از دستگاه‌های مختلف داریم و باید به این توقع‌ها توجه شود.

شهردار رشت به ابر چالش‌های شهر رشت اشاره کرد و گفت: نبود برنامه محوری و پسماند از ابر چالش‌های شهر رشت محسوب می‌شوند و در راستای معضل پسماند سه پروژه زباله‌سوز، تصفیه‌خانه شیرابه و ارتقای ظرفیت کارخانه کمپوست را در برنامه داریم.

احمدی با اشاره به اینکه شهرداری رشت در ساختار اداری مشکل دارد، بیان کرد: ساختار اداری شهرداری رشت باید اصلاح شود ضمن اینکه کارکنان باید نسبت به شرح وظایف توجیه شوند.

شهرداری به‌تنهایی نمی‌تواند تمام مشکلات را برطرف کند

رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز در این دیدار با بیان اینکه شهرداری به‌تنهایی نمی‌تواند تمام مشکلات را برطرف کند، اظهار کرد: نهادهای مختلف باید شهرداری را همراهی کنند.

احمد رمضانپور نرگسی به قوانین در راستای ملزم کردن دستگاه‌ها نسبت به همکاری با شهرداری‌ها اشاره کرد و افزود: جلسه‌های متعددی با استاندار داشتیم و در کنار آن دستگاه قضا نیز می‌تواند کمک‌کار باشد.

در این نشست تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پیرامون مسائل و موضوعات شهری پرداختند.